Na základě možného rizika zavlečení a zjištění nových výskytů škodlivých organismů na území Evropské unie dojde od 3. února 2018 k rozšíření seznamu regulovaných původců chorob a škůdců rostlin. Změny se dotknou i dovozu rostlin a rostlinných produktů a obchodování s nimi, uvedla to tisková mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.
Na základě novely vyhlášky č. 215/2008, o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů, jsou nově do seznamu regulovaných škodlivých organismů, které se dosud v Evropské unii nevyskytují, zařazeny například merule (Bactericera cockerelli), která je přenašečem bakterie působící u brambor výraznou pruhovitost dužiny, motýl z čeledi makadlovkovití (Keiferia lycopersicella), jehož housenky škodí na rajčatech a lilku vejcoplodém, tesařík (Saperda candida) napadající ovocné dřeviny a obaleč (Thaumatotibia leucotreta), jehož housenky poškozují plody papriky, citrusy a granátová jablka.
Rovněž byly do vyhlášky doplněny fytokaranténní požadavky pro rostliny a rostlinné produkty, kterými se mohou tito původci chorob a škůdci šířit. Nově byly stanoveny fytosanitární požadavky na osivo bramboru. Obávaná fytokaranténní bakterie Xylella fastidiosa byla s ohledem na její rozšíření v některých členských státech Evropské unie přeřazena mezi regulované škodlivé organismy, které jsou již v části území Evropské unie usídlené.
Legislativa: vyhláška č. 11/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 215/2008 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů, ve znění pozdějších předpisů.*