Sortiment společnosti VP AGRO, spol. s r. o., je v současné době naplněn zajímavými materiály. Ze stálic zaujme například ozimá pšenice RGT Reform (A), jejíž množitelské plochy v Německu přesáhly sedm tisíc hektarů a v České republice je aktuálně nejmnoženější odrůdou. Nabídku obohacují také novinky – v ozimé pšenici RGT Sacramento (B/C), RGT Premiant (E) a RGT Ponticus (E), v ozimém tritikale Cedrico a ozimé řepce Allison.
Historické číslo, 7095 ha množitelských ploch patří v Německu odrůdě ozimé pšenice RGT Reform (A). V Německu je již třetím rokem po sobě nejmnoženější odrůdou, podobný výsledek v letošním roce zaznamenal i v tuzemsku. Důvod Ing. Marcela Shejbalová, manažerka zahraničního obchodu a marketingu osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, vidí ve výborné kombinaci všech důležitých vlastností – kvalita (stabilní pádové číslo), vysoký výnos ve všech oblastech pěstování, vynikající zdravotní stav i vysoká mrazuvzdornost.
Na odrůdu RGT Reform navázala specifickým segmentem osinatých pšenic, kde se velmi dobře zavedla odrůda Viriato (A). V loňském roce se osvědčila v různých regionech ČR od Polabí až po podhorské oblasti. Představila také osinatou novinku RGT Sacramento (B/C), nejvýkonnější odrůdu ve zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ, 2016). Charakterizuje ji vysoká odolnost vůči poléhání i velmi dobrý zdravotní stav listové plochy. Protože tvoří výnos hustotu porostu, je nutné dbát na podporu odnožování. Mrazuvzdornost je oproti Viriatu nižší.
Další dvě novinky jsou typově odlišné elitní pšenice RGT Premiant a RGT Ponticus. Jak vysvětlila Ing. Shejbalová, RGT Premiant je česká odrůda se zajímavými rodiči – Bohemia a Bodyček. Zdědila po nich vyšší vzrůst a vysokou mrazuvzdornost – provokační mrazové testy ukazují 90% přežití. Vyznačuje se také vysokou odolností ke rzi pšeničné a fuzarióze klasu, z potravinářského hlediska i nízkou kumulací deoxynivalenolu. Zatím se velmi dobře ukazuje také v suchých podmínkách. Zástupci firmy VP Agro dále zdůraznili výbornou elitní jakost a stabilní pádové číslo.
Německá odrůda RGT Ponticus je vizuálně jiná – nízká, což je podle Ing. Shejbalové u elitní odrůdy neobvyklé. Přesto vyniká kvalitou, a to zejména vysokým a stabilním číslem poklesu i obsahem dusíkatých látek. Její předností je dále vysoká odolnost vůči poléhání i dobrý zdravotní stav.
Novinku návštěvníci polní výstavy nalezli také v ozimém tritikale, a to německou krmnou odrůdu Cedrico. „Ze zkoušených a nově registrovaných odrůd dosáhla nejvyššího výnosu,“ upozornila Ing. Shejbalová na jednu z významných vlastností. Zaujala také vysokým hodnocením u poléhání (8 bodů). Nezklame ani v oblasti zdravotního stavu. V nabídce zůstává také bioplynová stálice Balu PZO, kterou v příštím roce doplní výnosnější odrůda nové generace. V bioplynovém segmentu zaujme i „letní“ tritikale Team PZO, které není citlivé na délku dne. Primárně je určeno na výsev koncem června a sklizeň na GPS v říjnu, vyzkoušené je i jako přesívka s výsevem po kukuřici v listopadu a sklizní v polovině června.
Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, přiblížil také segment osiv ozimé řepky. Novinkou v této oblasti je v současné době nejvýkonnější odrůda Allison (nejvyšší výnos během registračního řízení i ve zkouškách pro seznam doporučených odrůd 2014–2016). Podle výsledků Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin by také měla mít nejlepší odolnost proti virózám. Je plastická, univerzální, hodí se i do přísuškových oblastí a vzhledem k bujnému růstu také na pozdní výsevy.*