30.08.2017 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poctivé domácí šlechtění

Ing. Jan Kozák je nepřehlédnutelnou ikonou v oblasti šlechtění česneku. Z vlastního šlechtění přestavil na Našem poli v Nabočanech osm odrůd česneku. „Úmyslně jsme sem nedávali všech patnáct odrůd. Zákazníky bychom tím mohli dezorientovat,“ vysvětlil tento záměr s tím, že vybrali průřez hospodářsky nejdůležitějších odrůd. V rámci polní výstavy představil také nově zaregistrovanou odrůdu Vekan II.

Nově registrovaná odrůda česneku Vekan II je vybraným a ozdraveným klonem z původní odrůdy Vekan. Částečně se liší vzhledem a intenzivně fialově vybarvenou cibulí, původní odrůdu předčí zejména ve výnosu. „Chuť je ostrá česneková, taková, jakou od česneku očekáváme,“ začal s charakteristikou nové odrůdy Ing. Kozák. Při normální velikosti cibule, jejíž průměr je 5 až 6 cm, vytváří Vekan II kolem deseti stroužků. Odrůda je raná. Podle šlechtitele je zajímavá poměrně slabá nať, velmi dobře působí při sklizni na zeleno, cibule je v porovnání k nati mohutná. Pro zákazníka je toto zboží lákavé, říká Ing. Kozák. Na agrotechniku nemá žádné zvláštní požadavky. Výhodou, podobně jako u odrůdy Vekan je, že snáší vysokou hladinu podzemní vody. „Znamená to, že spodní voda je ve 40 až 50 cm, což většina odrůd česneku nesnáší“ doplnil šlechtitel. Již v letošním roce by měla být tato ozimá odrůda zákazníkům dostupná.

Za téměř třicet let šlechtění se Ing. Kozákovi podařilo vyšlechtit 21 odrůd. Jaké jsou další šlechtitelské cíle? V současné době se zaměřují na aktuální vlastnosti, jako je například odolnost vůči suchu. Rádi by také u ozdravených odrůd dosáhli toho, že je pěstitel bude moci spolehlivě přesazovat tři až pět let, což bohužel u ozdravených česneků na rozdíl od klasických není pravidlem. I nadále půjdou cestou obměňování a doplňování sortimentu, a to i za pomoci syna Václava Kozáka, kterému jeho otec pracoviště předává.

„Česnek je pro nás koření. Každá kuchyň má své koření, francouzská francouzské a k tomu patří francouzské odrůdy česneku, zrovna tak ke španělské kuchyni patří španělské odrůdy česneku a k české ty české. I když mnozí velkopěstitelé dávají přednost výsadbě francouzských odrůd, mimo jiné z důvodu ceny sadby, která je dotovaná, jejich výpěstek nikdy nenahradí českou odrůdu,“ připomněl Ing. Kozák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down