Mák je tradiční česká plodina, jejíž osevní plochy se v posledních letech opět zvyšují. I s novými odrůdami a novými poznatky platí pořád, že mák je plodina velmi citlivá a náročná na agrotechniku, jeho pěstování je potřeba věnovat velká pozornost.
Mák je velmi citlivý na působení herbicidů a dalších přípravků včetně hnojiv, ideální by proto bylo pěstovat mák ekologickým způsobem bez pesticidů. Určité množství se ho takto opravdu pěstuje a není to jen mák na zahrádkách a záhumenkách pro vlastní potřebu, převažuje ale velkovýrobní způsob pěstování s použitím přípravků na ochranu rostlin. Nepříjemnou komplikací je, že došlo k zákazu použití u více pesticidů, na které byli pěstitelé u máku zvyklí. Adekvátní náhrada za tyto přípravky většinou neexistuje, proto je potřeba použít vhodná opatření pro udržení kvality porostu a sklizně. Například u dozrávajících porostů není možné počítat s použitím desikace, protože žádné vhodné přípravky nejsou povoleny. Rezidua glyfosátů jsou navíc velmi bedlivě sledována a při použití nepovoleného přípravku se pěstitel vystavuje vysokému nebezpečí různých sankcí. Je proto potřeba porost založit pečlivě, aby byl dobře zapojený bez mezer, protože tak se minimalizuje riziko pozdního zaplevelení a desikace nebude potřeba. S trochou nadsázky lze říci, že u máku se čím dál tím více přibližujeme ekologickému způsobu pěstování i v konvenční produkci.*
Informace o ochraně proti plevelům a škůdcům naleznete v Úrodě č. 6 v příspěvku Ing. Jiřího Havla, CSc., OSEVA vývoj a výzkum s. r. o.