S používáním účinné látky glyfosát je poměrně úzce spjata moje vědecká kariéra. V době mého nástupu do Výzkumného ústavu rostlinné výroby byl tento herbicidní přípravek postupně zaváděn u nás v zemědělství a mám s jeho používáním v systémech regulace plevelů poměrně mnoho zkušeností. Technologie jeho používání jsou podle mého názoru detailně propracované. Současně celá řada technologií pěstování plodin a systémy zpracování půdy jsou velmi úzce spjaty právě s využíváním tohoto herbicidu. Dá se říci, že je na glyfosátu přímo závislá. Jsem přesvědčen, že technologie jsou dokonale prověřené i z pohledu možných rizik na životní prostředí. Registrace jsou poměrně složitým procesem a kdyby se projevily nějaké problémy, nebyl by tento přípravek ve světě a v Evropě registrován. Současné nakládání s pesticidy a jejich používání v EU je omezováno celou řadou předpisů, zemědělci jsou opakovaně kontrolováni proškolováním, a proto si myslím, že nebezpečí nesprávného používání je téměř vyloučeno. Pravdou je, že objemy používání tohoto herbicidu jsou celosvětově poměrně značné. Je též hojně používán mimo zemědělství při odstraňování plevelů a nežádoucí vegetace, v lesnictví, při ošetřování železničních svršků, silnic a dálnic, používá jej též komunální sféra, zahrádkáři i laická veřejnost. Za dodržování pravidel správné aplikace bych v tomto případě ruku do ohně nedal.
Nejsem analytik ani toxikolog, proto se k tomuto tématu nemohu zodpovědně vyjádřit. Analytické metody se neustále vyvíjejí, a tudíž je možné získat poznatky, které jsme před několika lety neznali. To je rozvoj poznání. Současně nejsem byrokrat. Byrokracie pracuje se získanými poznatky a na základě souboru těchto poznatků vydává závazná opatření, především restriktivní. Byrokracie především někomu slouží a někdo ji ovlivňuje, a tudíž prosazuje svoje zájmy. S negativními dopady těchto rozhodnutí na náš život se v poslední době setkáváme poměrně často. V případě zákazu používání glyfosátu v EU si nejsem jistý, že by byl zakázán i jinde ve světě. Celá řada pesticidů zakázaných v Evropské unii se hojně mimo EU používá. To samozřejmě snižuje konkurenceschopnost evropského zemědělství.
Zákaz používání glyfosátu u nás by tedy podle mého názoru přinesl celou řadu problémů při pěstování zemědělských plodin a negativně by se projevil na zaplevelenosti polí i krajiny. I ortodoxní ochránci životního prostředí používají přípravky s účinnou látkou glyfosát k regulaci podle nich nežádoucí vegetace. Nejsem přesvědčen, že by restrikce přinesla zlepšení stavu životního prostředí v Evropě.
Bohužel v mnoha případech by podle mého názoru bylo vhodnější se řídit tzv. selským rozumem.