03.10.2014 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby brambor ve skladech

Brambory jsou plodinou, u které většinou starosti nekončí sklizní a následným prodejem komodity, ale značnou část produkce je nutné skladovat, ať už jde o brambory pro přímý konzum, brambory pro zpracování na výrobky, nebo sadbu. Hlízy jsou živý organismus, navíc s vysokým obsahem vody, což klade na skladování vysoké nároky.

Ať je již produkce uskladněna u pěstitele, nebo odběratele, zodpovědnost za další osud brambor nese do značné míry pěstitel, který zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu výsledného produktu. O stavu uskladněných hlíz se tedy rozhoduje z velké části již při pěstování, sklizni a posklizňové úpravě.

Skládkové choroby způsobují vážné ztráty a zcela znehodnocují hlízy. Řadíme k nim fuzáriovou hnilobu, fomovou hnilobu, měkkou hnilobu a plíseň bramboru na hlízách. Jejich společným jmenovatelem (s výjimkou plísně) je, že v rozhodující míře infikují hlízy prostřednictvím mechanického poškození.

 

Více informací se dočtete v časopise Úroda č. 10/2014 v článku autorů Ing. Ervína Hausvatera, CSc., a Ing. Petra Doležala zVýzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down