12.02.2014 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Propojení výzkumu a zemědělské praxe

Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o., Troubsko, Zemědělský výzkum, spol. s r. o. , Troubsko a Agrolab, spol. s r. o., Troubsko, uspořádaly cyklus odborných přednášek pro zemědělskou praxi.
Cílem bylo přiblížit význam ochrany půdy proti vodní erozi prostřednictvím využití meziplodin a vhodného zpracování půdy v různých klimatických podmínkách, které by zamezilo další degradaci půdy. Účastníci se v rámci akce dozvěděli i řadu informací o významu úhorů, pícnin na orné půdě i fytoremediaci.

Ing. Barbora Badalíková ze Zemědělského výzkumu, spol. s r. o., uvedla, že pokud jde o ekonomické vyhodnocení škod způsobených vodní erozí v zemědělství, snižují se hektarové výnosy na slabě erodovaných půdách o 15–20 %, středně erodovaných o 40–50 % a silně erodovaných až o 75 %.

Jak dále uvedla, ke zmírnění eroze lze přispět zejména správnou agrotechnikou:

  • Setí do nezpracované půdy s ponecháním posklizňových zbytků nebo biomasy z meziplodin.
  • Pásové obdělávání půdy.
  • Redukované zpracování půdy – udržení stálé objemové hmotnosti půdy – svrchní vrstva má sice vyšší objemovou hmotnost, ale v hlubší vrstvě je již utuženost stálá na rozdíl od konvenčního zpracování půdy (orba), kdy se objemová hmotnost půdy v nižších vrstvách zvyšuje.
  • Zásady střídání plodin náchylných a méně náchylných k erozi půdy. Stále však platí zásada, že na svazích o sklonu kolem 12–15 % by se již neměly pěstovat širokořádkové plodiny, neboť tam půda snadno podléhá eroznímu smyvu.

V další přednášce se věnovala Ing. Jaroslava Bartlová, Ph.D., vlivu úhorového hospodaření na fyzikální vlastnosti orných půd. Poloprovozní pokusy probíhaly na odlišných lokalitách ve dvou variantách. První varianta byla bez zpracování půdy u druhé varianty se půda zpracovala a osela plodinou podle osevního postupu. Při orebném zpracování půdy došlo ke zvýšení objemové hmotnosti redukované oproti úhoru. Při diskování se zjistily nižší hodnoty objemové hmotnosti redukované oproti úhoru. Hodnoty vodostálosti půdních agregátů byly na lokalitě s diskováním vyšší v svrchní vrstvě půdy na úhoru. Hodnoty vodostálosti půdních agregátů na lokalitě s orbou byly vyšší u varianty s úhorem, a to ve všech hloubkách orničního profilu.

Ing. Jaroslav Lang, Ph.D., zdůraznil význam pěstování pícnin na orné jak z pohledu krmivářského, tak ekologického. Výnos jetelů a trav je podle něj nejvíce ovlivněn dostatkem vody. Připomněl i správné založení a hnojení porostu během vegetace.*

Další informace přineseme v některém z nejbližších čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down