Stalo se už téměř zvykem, že firmy dodávající do zemědělství osiva nebo přípravky na ochranu rostlin či zemědělskou technikou nabízejí svým zákazníkům víc než pouze to, co je předmětem jejich obchodu. Obvykle poskytují také poradenství, a to nejrůznějšími formami. Zimní měsíce, kdy není možné konzultovat problémy přímo na poli, jsou vhodnou dobou pro setkávání pěstitelů a odborníků v teple konferenčních sálů.
Firma KWS Semena, s. r. o., dodávající na náš trh osivo kukuřice, uspořádala během ledna několik seminářů se stejným programem na různých místech republiky. Jejich název Kukuřice v praxi odpovídal obsahu. Hybridy nabízené pro letošní sezónu byly představeny pouze letmo a větší část byla věnována zásadním úskalím agrotechniky kukuřice, pochopitelně včetně zvyšujícího se nebezpečí houbových chorob.
Důležité je poznat podstatu problému
Dr. Fridrich Jäger, zahraniční host semináře z mateřské firmy KWS Mais GmbH, pojal svoji přednášku na téma plísňová onemocnění kukuřice opravdu široce. V jejím úvodu připomenul, že hub je na světě asi sto tisíc druhů a dělí se na houby nižší a vyšší. Pro rostliny jsou nebezpečné především plísně. Produkují jednak enzymy, s jejichž pomocí pronikají do rostlin, dále hormony, kterými narušují fyziologické procesy v rostlině, a také mykotoxiny. Ty jsou nebezpečné jak pro zvířata, tak pro člověka, a proto se stávají doslova hrozbou poslední doby. Zatím je totiž málo známe a jejich škodlivé působení může mít dalekosáhlé následky pro zdraví lidí až za více let. Problematika mykotoxinů se ostatně prolínala na různých úrovních celým seminářem.
Plísně už i na kukuřici
Sněť kukuřičná je známá choroba. Na stoncích a palicích se často vyskytují fuzária, ale jistou „novinkou“ jsou houbové choroby na listech. Podle dr. Jägera je nejobtížnější identifikovat právě listová onemocnění.
Pro naše pěstitele byla pravděpodobně nejzajímavější pasáž, v níž uvedl, že plošné používání fungicidů v kukuřici je v Německu teprve v počátcích, přestože výskyt houbových chorob je stále větší. Přípravků povolených do kukuřice není mnoho a problémy způsobuje i jejich aplikace na vyšší porosty. Velmi důležitá je v této souvislosti rezistence odrůdy vůči chorobě. Náchylné odrůdy reagují na použití fungicidů pozitivněji, ale konečný výsledek nemusí být uspokojivý. Vzhledem k tomu, že zvláště fungicidy proti listovým chorobám kukuřice nejsou v praxi dostatečně ověřeny, doporučuje se německým pěstitelům, aby se soustředili na odolné odrůdy, zvláště v oblastech, kde je výskyt houbových onemocnění častější.
Soustředit se na preventivní opatření
Proti houbovým chorobám kukuřice je nejlepší prevence. Touto větou dr. Jäger v podstatě shrnul svůj názor na současné možnosti ochrany
Základem úspěšného pěstování kukuřice jako náročné plodiny je půda v dobrém stavu jak po stránce struktury, tak harmonického obsahu živin a vhodného pH. Pozor ale na přehnojování dusíkem! Jak už bylo uvedeno, důležitý je výběr hybridu, který je rezistentní vůči chorobě, jejíž výskyt je v regionu pravděpodobný. Každé mechanické poškození rostliny přináší větší nebezpečí infekce. Nezáleží na tom, zda je způsobili škůdci nebo necitlivě vedený agrotechnický zásah. Proto je třeba dodržovat všechna doporučovaná a osvědčená agrotechnická opatření.