Česká zemědělská univerzita v Praze spolu se zahraničními partnery připravila rozsáhlý dokument o ekologickém zemědělství. Čeho všeho se dotkne, komu je určen a jak je vhodné ho využít jsme se zeptali koordinátora akce prof. Dr. Jaroslava Havlíčka, CSc., prorektora ČZU.
Můžete přiblížit připravovaný materiál?
Jedná se o typický projekt evropské vzdělávací agentury Leonardo da Vinci, na kterém spolupracovali partneři z Francie, Irska, Maďarska, Řecka a Slovenska. Jeho cílem je vytvořit studijní a informační materiál pro všechny zájemce o ekologické zemědělství. Nezáleží na tom, jestli produkují ekologické komodity, nebo jsou v oblasti řízení těchto procesů, zejména v regionech. Je určen také pro pracovníky, kteří tuto problematiku vyučují buď přímo, nebo v rámci jiných předmětů. Proto je materiál hodně široký a kromě klasických technologií zemědělské výroby se zabývá i dalším okolím, tedy ekologií, ekonomikou ekologické farmy, ekologickou turistikou atd. Pro uživatele může být zajímavý poslední, třináctý modul, který se zabývá technikou podávání žádostí o podporu při ekologickém podnikání.
Projekt byl vytvořen týmem spolupracovníků z pěti evropských států v anglickém jazyce. Jak je překlad do českého jazyka přizpůsobený českému prostředí?
Komplexní modul, který obsahuje třináct kapitol a kolem 500 obrazovek, byl zpracován kolektivně s uvedenými partnery, tedy každý z nich připravil určitou část. Údaje v něm obsažené odpovídají normám Evropské unie. Ze základního anglického textu, který má každý dostupný přes internet nebo ve formě CD, byly vytvořeny deriváty pro národní verze. Každý z partnerů si upravil překlad podle svých potřeb, například my a maďarský partner jsme materiál přeložili do českého jazyka kompletně, zatímco jiné státy vybraly pouze části, které jsou pro ně nové. Díky tomu, že se u nich ekonomika v této oblasti rozvíjela delší dobu, tak mají některé materiály již k dispozici. Národní verze jsou v některých případech upraveny, aby odpovídaly platné legislativě. Pochopitelně je ten materiál velmi široký a určitě v první verzi nebude vše zcela v pořádku. Předpokládáme, že budeme mít širokou odezvu od uživatelů a na základě jejich připomínek by se měla vytvořit aktualizovaná verze.
Jak moc hluboko texty u jednotlivých kapitol do problematiky zasahují?
Protože vzdělávací modul je hodně široký, nejde příliš do hloubky. Nejedná se o kapitoly, které by se příliš specializovaly, jde spíše o podání obecné informace. Pokud se zemědělec, a zde jsou ta cílová skupina především zemědělci mladého a středního věku, do materiálu začte, měl by mu pomoci se rozhodnou, zda do tohoto systému hospodaření jít, a nebo ne. Když se rozhodnou kladně, budou pochopitelně studovat další literaturu. Doporučit můžeme například učebnici Ekologické zemědělství, kterou vydal svaz Pro-Bio. Je dobře zpracována a specializuje se přímo na výrobu. Modul může mít ale také význam pro činitele, kteří rozhodují v regionech či krajích o ekologických aktivitách, protože si již při pouhém prolistování materiálu uvědomí, jak je problematika zajímavá, jak souvisí s ostatními aktivitami a možná budou vstřícnější požadavkům ekologických zemědělců. Pochopitelně pro všechny učitele či vzdělávací instituce, které se nějakým způsobem zabývají EZ, může být materiál inspirující a mohou z něj přebírat části do vzdělávacích kurzů.
Je třeba ještě dodat, že celý dokument je volně přístupný, protože byl vytvořen za podpory Evropské unie. To znamená, že je k dispozici bez jakýchkoliv finančních nároků, je třeba pouze zachovávat autorská práva.
Kdy bude materiál dostupný?
Kompletní česká verze bude k dispozici prvního září letošního roku na internetové adrese projects.czu.cz. Poté plánujeme pro zájemce řadu odborných seminářů, dva semináře např. již v září a říjnu. Jejich účelem bude především prezentace vzdělávacího modulu, diskuse nad jeho obsahem a všichni účastníci dostanou k dispozici kompletní materiály. Jeden seminář bude v Praze, druhý na Moravě. Pravděpodobně by účastníci mohli získat certifikát, pokud v závěru složí test znalostí.
Seminář bude určen pro zájemce o ekologické zemědělství, nebo pro již praktikující hospodáře?
Bude určen v podstatě pro všechny, i když hlavním cílem vzdělávacího modulu je informování o ekologickém zemědělství. Slouží především těm, kdo se o problematiku zajímají a chtěli by do procesu vstoupit. Měl by jim ukázat, že situace není jednoduchá a že se jedná o poměrně komplikovanou oblast. Cílem je podat základní informaci zejména o dalších souvislostech, tedy o ekonomice, marketingu a možnostech získání dotací a dalších tématech, která i třeba nepřímo s ekologickou výrobou souvisejí.
V čem spočívá projekt Leonardo da Vinci?
Nejlepší informace získáte na jejich internetových stránkách (www.nvf.cz/leonardo). Je to evropská agentura, která nabízí vzdělávací programy zejména pro mladé, zprostředkovává pohyb studentů a učňů mezi státy a podporuje pilotní projekty vzdělávání a další aktivity. Spolupracujeme s ní již několik let, její výkon je obdivuhodný a nabízí široké množství projektů.
Je možné přes tuto agenturu zprostředkovat pobyt českých studentů na ekologické farmě, nebo studium tohoto oboru v zahraničí?
Ano je to jeden z programů. Dokonce je realizace velice rychlá, protože na rozdíl od pilotních projektů jsou tzv. tyto mobility jednoduché a jsou podporovány finančně i logisticky. Je třeba pouze sehnat partnera ze zahraničí, který vyjádří souhlas. Jedná se většinou o bilaterální smlouvu. Například jsem dostal na jaře od dánské College v Roende, která přímo vyučuje ekologické zemědělství, nabídku pro podobnou výměnu studentů a zvažujeme její realizaci.
Kdo na projektu spolupracoval v České republice?
Využili jsme zázemí České zemědělské univerzity v Praze, připojili se i kolegové z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a odborníci z oblasti ekologického zemědělství. Administrátorem projektu je Ing. Milan Houska z ČZU, kterého je možno kontaktovat na houska@pef.czu.cz.