Návštěvníky letošního Mistrovství světa v orbě, které proběhlo v Praze – Suchdole, vítal u vstupu stánek společnosti BASF. Mezi všemi vystavovateli, kteří se věnovali převážně zemědělské technice, působila firma zabývající se ochranou rostlin neobvykle. Proč se BASF stala partnerem této velkolepé mezinárodní akce a jaké novinky připravuje pro agronomy na příští rok, prozradil obchodní manažer společnosti Ing. Zdeněk Šonský.
Proč jste se rozhodli stát se partnerem Mistrovství světa v orbě?
Považujeme tuto akci za velice významnou nejen pro zemědělce, ale pro celou Českou republiku, která se tím v sektoru zemědělství velmi zviditelní. Společnost BASF se počítá k velkým partnerům zemědělců jak na tuzemském, tak světovém trhu, proto jsme uvítali možnost prezentovat naši firmu na dnech orby.
Laickým návštěvníkům jsme připravili leták s přehledem, který jim společnost BASF přiblíží. Zcela určitě to pomůže, aby vstoupila do povědomí ne jako firma, která prodávala kazety a videopásky, ale jako společnost, která významně působí i v dalších sektorech. Nejen tedy v chemii, ale v oblasti výroby plastů, barviv, pigmentů a dalších hmot.
Pro naše partnery jsme připravili tabule a základní informace o tom, co mohou očekávat v brzké budoucnosti.
Potkáváte se tu s vašimi zákazníky?
Není to sice záplava našich zákazníků, ale navštěvují nás. Mile nás překvapilo, že tu byli zemědělci z Litvy, kteří naši společnost znají a zajímalo je, jak silnou pozici máme na tuzemském trhu a kdo jsou naši konkurenti. Je vidět, že BASF na tuto akci patřila a i zemědělci z jiných zemí vnímají, že firma, kterou znají ze své země, je silná i v České republice, protože na takové akci nechybí.
Co tedy chystáte pro agronomy v další sezóně?
Pracujeme na rozšíření registrací čtyř přípravků. Pokud celý proces proběhne k naší spokojenosti, tak bychom do cukrovky velice rádi nově nabídli Tango Super, což je zároveň velice osvědčený přípravek do obilnin, který je bez přehánění nejpoužívanější na trhu. Pokud tedy pěstitelům zůstane část přípravku po ošetření této skupiny plodin, budou ho moci použít i do cukrovky proti cerkospoře i padlí. Očekáváme od něj podobný úspěch jako od Duettu, který jsme začali uplatňovat v plodině podobným způsoben před čtyřmi lety.
Dalším přípravkem je Acrobat, často používaný při ochraně brambor. Registrována bude nová formulace WG. Zachová si svoje kvality co se týká účinnosti, ale uživatelům se s ním bude lépe pracovat. Třetí novinkou, na kterou se těšíme, je nový přípravek do kukuřice Frontier Forte. Chceme ho nabízet společně s přípravkem Stomp, čímž v tomto segmentu poskytneme komplexní technologii herbicidního ošetření. S tím souvisí poslední připravovaná registrace, což je přípravek Arrat do kukuřic.
Díky této trojici budeme moci nabídnout nejen ošetření ihned po zasetí, a to v podobě Frontier Forte - Stomp Pack, ale také následné ošetření přípravkem Arrat na dvouděložné plevele, a to za velice přijatelnou cenu.
Jak se rozvíjí program kukuřice rezistentní k vašemu herbicidu Focus Ultra?
V této sezóně se s ním začíná. V nabídce je zatím jediný hybrid Lexxor (FAO 300, určený na zrno) společnosti R.A.G.T., kterou na českém trhu zastupuje VP Agro, s. r. o. V budoucím roce ale přibudou i další. Jejich zvláštností je přirozenou cestou vyšlechtěná tolerance k účinné látce cycloxydim, která je známá pod obchodní značkou Focus Ultra. Jde o graminicid se širokou registrací, například do řepky proti výdrolu v dávce 1,5 litru na hektar, proti pýru se aplikují čtyři litry. Proti ostatním se liší například možností použít jej právě do kukuřic ve výše popsaném Duo systému. Tímto způsobem je možné použít právě jen Focus Ultra, nikoli jiné graminicidy. Určen je především proti pýru a prosovitým plevelům, a to za přijatelnou cenu.
Vaše společnost připravuje i novinky v oblasti mořidel. Prozradíte některé z nich?
V letošním roce otevřela společnost BASF centrum v německém Limburgerhofu, které se věnuje pouze mořidlům, tedy vývoji nových účinných látek a formulací. Toto naše Seed Treatment Technology Center v současné době představujeme odborné veřejnosti. Naše společnost na tomto trhu nastoupila velmi aktivně. Nejenže nakoupila nové přípravky – na českém trhu jde například o Premis Universal, ale také další účinné látky, a vyvíjí celý systém moření pod vlastní vlajkou, tedy i nová mořidla. Na českém trhu se chceme profilovat jako partner zemědělců nejen ve foliárních aplikacích, ale i v ošetření osiva. Slovenští kolegové v příštím roce očekávají registraci nového vlastního mořidla Kinto Duo, které by mělo být prvním krokem po Premisech.
O jaký přípravek půjde?
Bude určen pro fungicidní moření pšenice i ječmene proti obvyklým chorobám. Kromě toho zvládne například fuzariózy, nebude ale působit na sněť zakrslou.
Připravujete rozšíření registrace některých přípravků do populárních minoritních plodin, jako jsou sója, mák či lupina?
Nikoliv, ale pokud přijde od pěstitelů minoritních plodin požadavek na rozšíření registrace, je společnost BASF připravena udělat vstřícný krok a vynasnaží se, aby pěstitelům pomohla.