16.10.2008 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O kukuřici tentokrát v Podkrkonoší

Hodnocení letošní sezóny, doporučení ke správnému načasování sklizně silážní kukuřice, nové trendy ve šlechtitelské práci či představení nových hybridů. To byla jen některá z témat, o nichž se hovořilo na polních dnech společnosti KWS Osiva, s. r. o., konaných v průběhu září na několika místech republiky.

Jedním z míst setkání pěstitelů kukuřice byly i pozemky zemědělského podniku Agrochov Stará Paka, a. s., na nichž byly zasety demonstrační pokusy s hybridy kukuřice KWS. Jejich prohlídce však nejprve předcházel odborný seminář.

Nevyrovnané porosty
„Letošní sezóna se vyvíjela zcela odlišně oproti loňské, tentokrát nebyl problémem s nedostatek vláhy. Stav porostů je značně rozdílný podle podmínek stanoviště,“ zhodnotila situaci v regionu na úvod setkání Ing. Ludmila Kačicová, zástupkyně společnosti KWS Osiva, a dále popsala nejčastější problémy během vegetace kukuřice. Jedním z nich bylo kvůli vývoji počasí pozdější setí a následné špatné vzcházení rostlin. To se projevilo v nevyrovnanosti porostů a v ne zcela optimálním stavu kořenů. Svou roli na tom mělo i tzv. zamazání osiva a nedostatek vzduchu v půdě. „Správné založení porostů je v agrotechnice kukuřice jeden z nejdůležitějších momentů,“ konstatovala Ing. Kačicová s tím, že špatný stav kořenů je zátěží pro rostliny po celou dobu vegetace a projeví se mimo jiné i v horším výživném stavu rostlin a v dalších problémech.

Předejít výskytu mykotoxinů
Podle Ing. Kačicové by agrotechnika kukuřice neměla směrovat pouze ke kvantitě produkce, ale také k její kvalitě a s tím souvisí i zdravotní stav rostlin. Ve své přednášce se proto zastavila u problému napadení rostlin fuzariózami, což následně znamená kontaminaci produkce zrna i silážní hmoty mykotoxiny. Jak uvedla, fuzariózy napadají všechny části rostliny kukuřice – kořeny, listy, palice. Ke kontaminaci toxiny, kterých je dosud popsáno několik stovek druhů, dochází jak během vegetace (primární kontaminace), tak při skladování sklizené hmoty (sekundární kontaminace).
Vývoj počasí během vegetace, náchylnost hybridu, napadení zavíječem, mechanické poškození palic, pěstování kukuřice na stejném pozemku po sobě jsou některými jmenovanými faktory, jež mohou k napadení přispívat.
Jako prevenci kontaminace mykotoxiny Ing. Kačicová navrhla následující opatření:
- výběr vhodného hybridu pro danou pěstitelskou oblast, s adekvátním FAO a vysokou odolností vůči houbovým chorobám,
- vhodnou agrotechniku zabezpečující zdravý růst a vývoj rostlin,
- vyrovnanou výživu,
- včasnou sklizeň při optimální zralosti,
- neprodlené silážování s dokonalým pořezáním na optimální velikost částic, maximální udusání, vytěsněním vzduchu a neprodyšným uzavřením,
- aplikaci vhodných probiotických přípravků,
- vhodný způsob odběru siláže s vysokou hygienou.

Kdy sklízet
Ke správnému termínu sklizně, především silážní kukuřice, se Ing. Kačicová vrátila v samostatné části své přednášky. Informovala mimo jiné o možnosti využití tzv. sumy efektivních teplot. Zjednodušeně popsáno tato metoda vychází z předpokladu, že každý hybrid potřebuje od svého zasetí k dosažení požadované zralosti určitou sumu denních efektivních teplot, což je informace dostupná z firemních materiálů KWS a vychází z hodnoty FAO hybridu. Toto číslo mohou pěstitelé srovnat buď s vlastními zjištěními a výpočty, případně z informacemi z nejbližších referenčních stanovišť, kde se pravidelně zaznamenávají teploty vzduchu.
V Horšově, což je stanoviště klimaticky nejbližší místu konání akce, se podle této metody měly hybridy s FAO 200 – 230 začít sklízet 6. září, u hybridů s FAO 280 – 300 byl stanovený termín 25. září. Přestože byl letošní průběh vegetace zcela odlišný oproti loňské a selo se později, doporučené termíny se od loňských příliš neliší. Loni byly na stejném stanovišti doporučené termíny sklizně 7. září a 28. září.
V řadě podniků se i přes mnohá a opakující se doporučení stále se sklizní silážní kukuřice příliš otálí. Upozornil na to také Ing. Petra Šreiber se společnosti Zea Sedmihorky. Mimo jiné doporučil, aby pěstitelé nesledovali jen celkový obsah sušiny v rostlině, ale zvlášť před sklizní zhodnotili sušinu palic a sušinu zbytku rostlin. Jedním ze základních požadavků na kvalitní silážní hmotu je, aby palice již obsahovaly dostatek škrobu, přičemž však aby zbytek rostliny zůstal maximálně stravitelný. Tento požadavek nejlépe naplní moderní hybridy typu stay green.
Ing. Šreiber rovněž poznamenal, že u při přezrálého porostu se snižuje stravitelnost siláže až od 20 %, což se zásadně projeví i v ekonomice celého podniku.

Nové trendy šlechtění
Ing. Karel Prokeš, Ph.D., prokurista společnosti KWS Osiva s.r.o., ve svém vystoupení hovořil především o nových trendech ve šlechtění kukuřice. Představil tzv. DH-technologii (doubled haploid techlologii). Ta je unikátní tím, že díky ní se velmi zkracuje celý šlechtitelský proces. Jeden šlechtitelský cyklus se zkracuje na pět let oproti dosud běžným osmi rokům. To při překrývání cyklů například znamená, že celková délka šlechtitelské práce směrující ke zvýšení výnosového potenciálu kukuřice se zkrátí na 14 let oproti dosavadních 23 letům.
Jak dále Ing. Prokeš informoval, firma KWS šlechtí kukuřici tradičně pro několik směrů využití - zrnovou kukuřici, silážní kukuřici, Bt-kukuřici, kukuřici pro ekologické pěstování. A jako vůbec jediná firma šlechtí kukuřici speciálně i pro energetické účely. Ze šlechtitelských cílů společných pro všechny užitkové směry kukuřice Ing. Prokeš jmenoval dobrý zdravotní stav, odolnost chladu či toleranci k přísuškům.

Top hybridy pro příští rok
Česká republika má pro pěstování kukuřice velmi rozmanité podmínky a tudíž zde najde uplatnění i široký sortiment hybridů kukuřice. Proto je rozmanitá i nabídka firmy KWS. Právě rozmanitost Ing. Prokeš považuje za její hlavní přednost.
Přesto ze sortimentu několik hybridů vypíchl. Jak uvedl, top hybridy pro rok 2009 jsou Ronaldinio, KWS 5133 Eco, Kipous, Beatus a Salgado.
Ronaldinio (FAO 240/250) je hybrid na siláž, zrno i bioplyn s vysokým výnosem hmoty i škrobu vhodný na všechny půdy. KWS 5133 Eco (FAO 250) je určen pro siláž a bioplyn, poskytuje vysoký výnos a je doporučován i pro systém ekologického zemědělství. Kipous (FAO 280/290) je zrnový i silážní hybrid, dává velký výnos hmoty i škrobu a výjimečný tím, že je možné pěstovat jej i v sušších podmínkách. Beatus (FAO 280/290) je vysloveně silážní hybrid s vysokým výnosem hmoty i škrobu, určený je do všech podmínek. Posledně jmenovaný byl Salgado (FAO 200), silážní i zrnový hybrid, výjimečný obsahem škrobu, rovněž odolá suchu. U Salgada jistě stojí za připomenutí, že nejen díky svému číslu FAO, ale i díky svým pěstitelským vlastnostem se osvědčuje právě v podmínkách Staré Paky, kde je kromě pokusů pěstován i na běžných provozních plochách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down