Řepkový olej je kvalitou podobný olivovému a pro lidskou výživu je jedním z nejlepších díky nízkému obsahu nasycených mastných kyselin, vysokému obsahu mononenasycené kyseliny olejové a vyššímu podílu esenciální kyseliny alfa-linolenové. S cílem podporovat české šlechtění odrůd řepky vhodných pro tuzemské pěstitelské podmínky vzniklo v roce 1997 sdružení Česká řepka, jehož členy je pět šlechtitelských a výzkumných organizací. Toto mladší sdružení za dobu svojí působnosti zaregistrovalo pět liniových odrůd ozimé řepky, které spojuje například vysoká mrazuvzdornost, ve většině případů i velmi dobrý zdravotní stav, vysoké výnosy a obsah oleje v semeni.
Informace o odrůdách ozimé řepky Oponent (registrace 2006), Oksana (2007), Aplaus (2007), Opus (2007) a Benefit (2009) získali pěstitelé na odborných akcích pořádaných zástupci sdružení Česká řepka v různých regionech pěstování této plodiny. Sérii seminářů spojených s prohlídkou poloprovozních pokusů uzavírala lokalita Vraclav v okrese Ústí nad Orlicí, kde přizvaní odborníci hovořili také o výživě či chorobách a škůdcích řepky.
Zaostřeno na Českou řepku
Nejnovějším přírůstkem v sortimentu ozimé řepky sdružení Česká řepka je pozdní až polopozdní liniová odrůda Benefit. Ta v sobě podle Ing. Ivany Macháčkové ze společnosti SELGEN, a. s., kombinuje vysoký výnos oleje a odolnost vůči poléhání před sklizní. Tato plastická odrůda disponuje vyrovnanými vysokými výnosy zejména v teplých oblastech. Další její předností je velmi dobrý zdravotní stav, především odolnost proti plísni šedé, fómovému černání stonku a hlízence obecné, vyjmenovala přednášející. Doplnila, že pomalý podzimní růst ji předurčuje k velmi časným výsevům.
Rok 2007 přinesl registraci trojice odrůd. Středně raná až polopozdní odrůda Oksana zaujme především habitem – v době registrace byla jednou z prvních odrůd, která rozvětvovala již nad kořenovým krčkem, má velmi silnou větvící schopnost, díky které dokáže zapojit mezerovité porosty. Nesnáší proto přehuštěné porosty, varovala Ing. Macháčková. Upozornila také na to, že odrůda tvoří výnos na bočních větvích a dosahuje vysokých a stabilních výnosů semen i oleje ve všech oblastech. Vyznačuje se dále dobrou odolností proti chorobám.
Nejranější českou řepkou je Opus. Ing. Macháčková vyzdvihla jeho vysokou HTS, která je srovnatelná s hybridními odrůdami. Tato řepka je charakteristická fasciacemi a bohatým větvením. Díky rychlému podzimnímu startu je vhodná spíše pro pozdější setí, upřesnila.
Polopozdní až pozdní ozimá řepka Aplaus uzavírá odrůdy registrované v roce 2007. Tato plastická, kvalitní odrůda se vyznačuje vyššími výnosy především v chladnějších a vlhčích oblastech. Její výhodou je, že nemá v podzimním období sklon k přerůstání, a proto je vhodná i pro časnější setí, konstatovala Ing. Macháčková. „Jednoznačnou předností odrůdy je její výraznější odolnost vůči černi řepkové a dobrá proti obligátním chorobám,“ doplnila.
První vyšlechtěný materiál představili členové sdružení Česká řepka v roce 2006. Byla jím ozimá řepka s názvem Oponent. Pěstitelé ji pravděpodobně již dobře znají, přesto neuškodí připomenout některé charakteristické znaky. Podle Ing. Macháčkové jsou jimi například velmi dobrý zdravotní stav, stabilní vysoký výnos ve všech pěstitelských oblastech, dobrá odolnost proti poléhání a nízký obsah glukosinolátů v semeni i dobrá odolnost proti houbovým chorobám.
Pro přehlednost
Jak Ing. Macháčková pro přehlednost shrnula, největší větvící schopnost vykazuje odrůda Oksana. Nejlepším zdravotním stavem disponuje odrůda Benefit. Naopak Opus patří mezi odrůdami sdružení Česká řepka k náchylnějším. To je podle Ing. Macháčkové způsobeno jeho raností, tlak chorob je proto větší. Nejvyšší rostliny má ozimá řepka Oponent, nejnižší Opus. V odolnosti proti poléhání si nejlépe vede Benefit, hůře již Opus a Aplaus.
Dalším důležitým sledovaným znakem je termín setí. Pro časné zásevy jsou vhodné odrůdy Aplaus, Benefit a Oponent, v důsledku rychlého podzimního startu vyžadují odrůdy Opus a Oksana zásev pozdní, uvedla Ing. Macháčková. U odrůdy Opus je proto u na místě použití morforegulátoru.
Významný podíl
Odrůdy sdružení Česká řepka si na domácím trhu budují stabilní pozici. Podle informací obchodního ředitele společnosti Selgen Ing. Jana Krouského podíl odrůd České řepky na tuzemském trhu linií dosáhl v roce 2009 téměř 4 % a předpokládá se jeho další navýšení.
A na jakou novinku se mohou pěstitelé řepky těšit? Ve třetím roce registračních zkoušek se nachází pozdní až polopozdní odrůda ozimé řepky Totem. Zaregistrována byla v roce 2009 ve Francii, a proto bude v České republice obchodována na základě Evropského katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin již letos.
Za zmínku stojí zejména její vysoký výnos. „Loňskými výnosy se dokonce zařadila mezi hybridní odrůdy,“ podotkla Ing. Macháčková. Jde o odrůdu velmi dobře větvící, středního vzrůstu s velmi dobrou odolností vůči poléhání i chorobám. Vyniká také v obsahu oleje (47,5 %). Celkový výnos oleje dosahuje 107 %, dodala.
Choroby mohou potrápit
Výskytem chorob a škůdců ozimé řepky v okolí Vraclavi se zabýval Ing. Miloslav Střasák ze Státní rostlinolékařské správy. Na podzim zaznamenal střední výskyt hrabošů (na jaře klesly stavy na nízkou úroveň), z chorob plíseň zelnou, významněji se projevila fómová hniloba (proti ní ale pěstitelé pravidelně ošetřují) a nádorovitost košťálovin, která je nepříjemnou chorobou, protože proti ní neexistuje chemická ochrana. V podzimním období významnější škody způsobovali také slimáčci síťkovný a polní (plzák španělský).
Ing. Střasák se zastavil u nového škůdce, který se pomalu rozšiřuje z porostů zeleniny do řepky – motýlka nenápadných rozměrů zápředníčka polního. Tento škůdce má až pět generací za vegetaci a může být pro řepku nebezpečný. Zápředníček je podle Ing. Střasáka značně odolný a ochrana proti němu je problematická.
S nástupem jara se v porostu řepky rozšířili krytonosci řepkový a čtyřzubý, kteří jsou však podle přednášejícího ve sledované lokalitě díky pravidelné ochraně na ústupu. Dále se vyskytoval krytonosec šešulový. Nástup blýskáčka řepkového byl podle Ing. Střasáka letos pozdější, a proto také méně škodil. Problematickým škůdcem je bejlomorka kapustová, podobně jako zápředníček má také pět generací za vegetaci. Sporadicky se vyskytovala pilatka řepková.
Výskyt chorob přednášející vzhledem k současnému počasí předpokládá vyšší. Zejména hlízenku někteří zemědělci podle něj nepodchytili včas. Řada z nich totiž čekala na to, že ošetření proti této chorobě spojí s ochranou proti bejlomorce. Počasí jim tento záměr ale komplikuje.
O výživě řepky je v současné době téměř rozhodnuto. Ovlivnit mohou pěstitelé podle Ing. Jiřího Dostála, CSc., z AGROEKO Žamberk spol. s r. o., výživu hořčíkem. Po odkvětu řepky lze společně s aplikací přípravků proti bejlomorce a chorobám aplikovat 5% roztok hořké soli, vysvětlil.
Klíčové informace:
V průběhu května uspořádali zástupci sdružení Česká řepka sérii odborných akcí.
Posláním bylo účastníky informovat o charakteristických znacích pěti odrůd řepky tohoto sdružení a jejich prohlídka v polních pokusech.
Na trh přichází novinka – ozimá řepka Totem, která je ve třetím roce registračních zkoušek, obchodovat se bude na základě evropského katalogu.