17.06.2010 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě výročí a pohled do budoucna

Letošní jarní seminář společnosti Limagrain Central Europe Cereals připomněl dvě důležitá výročí – patnáct let od založení této společnosti a padesát pět let šlechtění obilnin na šlechtitelské stanici Plant Select se sídlem v Hrubčicích. Nejen historie však byla náplní této akce. Seminář poukázal na celou řadu novinek v odrůdové skladbě ozimé pšenice a ozimého ječmene, které jsou připraveny pro letošní podzimní zásev.

Seminář, který na konci dubna upořádali zástupci společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., zavál nejprve posluchače do minulosti. Jak upozornil ředitel společnosti Ing. Pavel Kutmon, za patnáct let existence firmy zaregistrovali v České republice 70 odrůd polních plodin. Mnoho z nich bylo nebo stále je velmi úspěšných na množitelských i pěstitelských plochách. Ing. Kutmon vyzdvihl například ozimou pšenici Estica, která opustila množitelské plochy po třinácti letech a sladovnický ječmen Tolar (registrován 1997 a stále se pěstuje), jenž se stal etalonem odrůd pro České pivo.
Zastavil se také u odrůd, které podle jeho slov psaly historii a dodnes jsou na množitelských plochách – jarní ječmen Jersey (nejpěstovanější odrůda let 2002–2007) či ozimá řepka Jesper (nejprodávanější odrůda let 2004 až 2006). Velmi úspěšnými odrůdami jsou také jarní ječmen Malz, (vedle ČR zaregistrován na Slovensku, v Maďarsku, na Ukrajině a v Kazachstánu) a Bojos, shrnul.

Nejvýznamnější šlechtitelé

Součástí společnosti Limagrain Central Europe Cereals je šlechtitelská stanice Plant Select v Hrubčicích na Hané. V tomto roce si připomínáme 55 let šlechtění obilnin na této šlechtitelské stanici. Její vedoucí Ing. Stanislav Hudec zmínil jména nejvýznamnějších šlechtitelů působících v Hrubčicích v uplynulých padesáti pěti letech.
Neodmyslitelně k nim patří Ing. Karel Domkář (autor jarní pšenice Zlatka, která byla zaregistrována v roce 1960 a pěstovala se více než třicet let a spoluautor mnoha odrůd jarního ječmene, například Ametyst, Favorit), Ing. Miroslav Minstr, CSc., (vyšlechtil například ozimé pšenice Hela, Vala, Odra a je spoluautorem ozimé pšenice Hana), Ing. František Minařík (má významný podíl na vyšlechtění šestnácti odrůd jarního ječmene diamantové řady Jaspis, Perun, Heran a dalších) a jeden z nejuznávanějších českých šlechtitelů doc. Ing. Josef Bouma, který je autorem legendární odrůdy jarního ječmene Diamant a také Rubín a spoluautorem mnoha dalších odrůd jarního ječmene a ozimé pšenice.

Velmi rané portfolium

Stěžejním posláním semináře bylo seznámit posluchače s novinkami odrůd obilnin, které přicházejí na trh. Ing. Tomáš Nováček, hlavní šlechtitel šlechtitelské stanice Plant Select Hrubčice, vyzdvihl první českou velmi ranou osinatou potravinářskou pšenici Jindra se stabilní jakostí A. Tato odrůda, která byla vyšlechtěna na ŠS v Hrubčicích, získala registraci v letošním roce.
Šlechtitel upozornil na její velmi vysokou objemovou hmotnost (816 g/l – ÚKZÚZ 2007 až 2009), vysoký a stabilní výnos ve všech výrobních oblastech a výborný zdravotní stav. Zdůraznil zejména velkou odolnost odrůdy vůči padlí travnímu na listu, dobrou odolnost k fuzariózám v klase i nízký obsah DONu v zrnu a velmi dobrou odolnost vůči ostatním klasovým chorobám a rzi pšeničné.
Ing. Zdeněk Ondráček ze společnosti Limagrain Central Europe Cereals doručil sít tuto odrůdu v agrotechnické lhůtě. Lze ji při dodržení agrotechnických opatření vysévat i po obilnině. Přestože jde o středně vysokou odrůdu, která nemá problémy s poléháním, je vhodné na ni aplikovat nižší dávku morforegulátoru, doplnil.
Ve velmi raném sortimentu Ing. Nováček dále představil odrůdu ozimé pšenice Altigo, která je třetím rokem v registračních zkouškách. Její pekařská jakost, o které rozhodnou další výsledky registračních pokusů, se zatím pohybuje na rozhraní A/B. Podle přednášejícího jde o nejvýnosnější odrůdu ve dvouletém průměru registračních zkoušek (ÚKZÚZ 2008–2009) ve velmi raném sortimentu. Zaměřil se také na její vysokou odolnost vůči klasovým chorobám, velmi dobrou proti padlí travnímu a rzi pšeničné a střední vůči braničnatkám na listu. Upozornil dále na to, že tato odrůda je tolerantní vůči plodomorce.
Podle Ing. Ondráčka by se Altigo mělo sít na počátku agrotechnické lhůty. Protože jde o kratší odrůdu, stačí aplikovat nižší dávku morforegulátoru.
Výraznou raností (na úrovni odrůdy Apache) vyniká ozimá pšenice Nikol, která byla registrována v roce 2008. Přestože tato odrůda spadá do pekařské jakosti B, Ing. Nováček ji typově řadí spíše ke krmné pšenici. Vyznačuje se mimo jiné velmi dobrým zdravotním stavem a vysokým výnosem zrna. Ing. Ondráček ji doporučuje sít na počátku agrotechnické lhůty. Protože má velký klas a jemnější středně vysoké stéblo, vyžaduje vyšší dávku morforegulátoru.
Jak na semináři zaznělo, tyto nové velmi rané odrůdy ozimé pšenice mohou být vhodnou předplodinou pro ozimou řepku. Tuto funkci měl dříve ozimý ječmen, jehož plochy ale klesly pod 30 000 ha, zatímco výměra ozimé řepky zůstává na stejné úrovni.

Z polopozdního sortimentu
Z novinek v polopozdním sortimentu ozimé pšenice upoutala posluchače odrůda Magister (registrována v ČR v roce 2009). Další přednášející ze společnosti Limagrain Central Europe Cereals Ing. Václav Blažek, CSc., vyzdvihl její výborný zdravotní stav (na prvním místě vysokou odolnost vůči fuzariózám v klase), velmi dobrý výnos i prémiovou potravinářskou kvalitu E. Upozornil především na vysokou objemovou hmotnost 819 g/l (ÚKZÚZ 2006–2008), kterou má nejvyšší z registrovaného sortimentu odrůd, a velmi vysoký obsah N-látek v zrnu.
Ing. Ondráček doplnil agrotechnické vlastnosti odrůdy. „Magister doporučujeme sít v agrotechnické lhůtě, ale snáší i pozdní setí, nemá problémy s poléháním, doporučujeme proto aplikovat nižší dávku morforegulátoru. Lze ji sít i po obilnině a kukuřici,“ shrnul.
V loňském roce byla zaregistrována také polopozdní ozimá pšenice Preciosa se stabilní potravinářskou kvalitou A. Pěstitele zaujme vysokým výnosem zrna, vysokou objemovou hmotností a výborným zdravotním stavem. Lze ji v osevním sledu zařadit i po obilnině a pro termín setí platí agrotechnická lhůta pro danou výrobní oblast. Proti poléhání vyžaduje střední dávku morforegulátoru, vyjmenoval Ing. Ondráček.
Do této ranostní kategorie patří dále dvě odrůdy s potravinářskou kvalitou B. Spojuje je vysoký výnos – odrůda Henrik (registrována 2010) byla nejvýnosnějším materiálem ve tříletém průměru registračních zkoušek ÚKZÚZ 2007 až 2009 a Orlando (registrováno 2008) získalo stejné hodnocení v letech 2005 až 2007. Obě odrůdy podle Ing. Ondráčka snášejí výsev v pozdějších termínech a setí po obilnině. Henrik narozdíl od Orlanda vyžaduje ale vyšší dávku morforegulátoru proti poléhání.

Registrované na Slovensku
Ing. Eva Fučíková ze šlechtitelské stanice Plant Select hovořila o středně rané odrůdě Akira a pozdní Septer, které byly v roce 2010 a 2009 registrovány na Slovensku. Jak vyplynulo z jejího příspěvku, obě odrůdy jsou si v mnohém podobné. Vyznačují se vysokým výnosovým potenciálem, výborným zdravotním stavem – vysokou odolností vůči fuzariózám v klase, dále vůči vyzimování a stabilní potravinářskou kvalitou A.
Podle Ing. Ondráčka je pěstitelé mohou vysévat po obilnině i kukuřici, vyžadují pouze nižší dávku morforegulátoru a setí v agrotechnické lhůtě.

Alternativa pro podzimní výsev

O zajímavé využití jarní přesívkové pšenice Epos (kvalita E), která se v ČR obchoduje na základě Evropského katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin, se s posluchači podělila Ing. Renata Audyová ze společnosti Limagrain Centra Europe Cereals. Na úvod upozornila, že Epos je vlastně přesívkovou pšenicí, jsou u něj tedy možné dva termíny výsevu – jarní a podzimní.
Pro podzimní (výsevek 4 až 5 milionů klíčivých semen) je vhodný co možná nejpozdější termín, doporučuje se na konci října, ale když to přírodní podmínky dovolí je možný i v listopadu či počátkem prosince, upřesnila Ing. Audyová. Doplnila, že tato odrůda je proto vhodná pro setí po kukuřici na zrno. Jarní výsev, jehož výsevek by měl být mezi 4,5 a5,5 miliony klíčivých semen, je typický pro jarní pšenici, dodala.
Na fotografiích z pokusných lokalit přednášející posluchačům postupně ukázala porosty seté v říjnu, listopadu, prosinci i březnu. Na konci dubna (v době konání semináře) mezi těmito porosty nebyl na první pohled díky dobrým podmínkám na jaře příliš velký rozdíl. Ten je podle Ing. Audyové patrný až při sklizni – porost z podzimního výsevu se sklízí asi o týden dříve a poskytuje vyšší sklizeň než jarní, vysvětlila.
Jak na závěr shrnula, Epos je tedy vhodnou alternativou pro velmi pozdní podzimní výsev v případě, že pěstitelé nestihnou zasít ozimou pšenici, nebo pokud shání vhodnou plodinu pro setí po kukuřici na zrno. Doplnila také, že tato odrůda dokáže velmi dobře přezimovat.

Ozimý ječmen obohatily novinky

Přestože ozimý ječmen zažívá těžké období, společnost Limagrain Centra Europe Cereals uvádí na trh dvě novinky – šestiřadou středně ranou odrůdu Jup (registrace v ČR v roce 2009) a dvouřadou ranou odrůdu Yatzi (registrace v ČR v roce 2010).
Tyto odrůdy spojuje jejich vysoký výnos (ve svých kategoriích byly nejvýnosnějšími materiály v tříletém průměru registračních zkoušek ÚKZÚZ 2007–2009), velmi dobrý zdravotní stav, vysoká odolnost vůči poléhání, vyzimování a plísni sněžné, vyjmenoval Petr Procházka ze společnosti Limagrain Centra Europe Cereals.
U odrůdy Yatzi upozornil na její výjimečnou ranost, díky které je vhodná jako předplodina pro ozimou řepku.

Klíčové informace:  Letošní jarní seminář společnosti Limagrain Central Europe Cereals připomněl dvě důležitá výročí.
 Zástupci společnosti představili novinky v sortimentu ozimé pšenice a ozimého ječmene, které jsou připraveny pro letošní podzimní zásev.
 K nejdůležitějším materiálům zaregistrovaným v letošním roce patří první česká velmi raná osinatá potravinářská pšenici Jindra.
 Z polopozdního sortimentu zaujme například ozimá pšenice Magister či Preciosa.
 Přesívková pšenice Epos je vhodnou alternativou pro velmi pozdní podzimní výsev v případě, že pěstitelé nestihnou zasít ozimou pšenici.
 Sortiment ozimého ječmene obohatily novinky Jup a Yatzi.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down