21.10.2010 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Víno, které zpříjemní každou chvíli

Trh vína má v České republice stoupající tendenci, což vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Jde především o kvalitní značková vína, která jsou typická i pro italskou výrobu.
Seznámit se s víny Moscato d´Asti vyrobenými z lahodných piemontských hroznů a poznat odrůdu Moscato jako takovou bylo cílem semináře a následné degustace těchto vín uspořádané Italským úřadem pro zahraniční obchod v Praze ve spolupráci se Sdružením výrobců značkového vína Moscato d´Asti.

Kraj Piemonte je neoddělitelné spjat s odrůdou vinné révy Moscato. Z hroznů této odrůdy se rodí dva produkty – aromatické šumivé víno Asti a méně šumivé sladší Moscato d´Asti, uvedl enolog a prezident Sdružením výrobců značkového vína Giovanni Satragno s tím, že ve velké rodině Moscato se objevují různé druhy a kultivary, avšak Moscato bílé pěstované v Piemontu je mezi všemi nejušlechtilejší. Jeho původ sahá daleko do historie, ale základ výroby vína Moscate d´Asti dává na přelomu 16. a 17. století Giovanni Battista Croce – původem klenotník z Milána.
Piemonte znamená v překladu úpatí hor. A právě víno Moscato d´Aste vzniká z hroznů vyprodukovaných na strmých vinicích obrácených k jihu v co nejvyšší nadmořské výšce, zahrnující oblasti okresů Alessandria, Asti a Cuneo. Cílem je získat aromatické víno s vysokým obsahem cukru, vysvětlil Satragno. Hrozny odrůdy Moscato dozrávají časně a sklizeň začíná většinou ve druhé polovině září. Moscato d´Asti reprezentuje vzácné víno. Pro jeho produkci je určeno pouze 5 % hroznů odrůdy Moscato a vyrábějí jej výhradně malí vinaři.
Při degustaci si všimneme nejprve slámově žluté barvy, cítíme vůni černého bezu, akátu, nejrůznějších polních květin a ovoce, díky kterému získává ne svěžesti. Lze jej konzumovat při slavnostních příležitostech nebo jako sladkou tečku na závěr dne. Produkt je líbivý sladkostí, jemností a nízkým podílem alkoholu, lze jej proto pít každý den. Moscate d´Asti by se mělo degustovat při teplotě 9 až 10 °C. Od lahvování po spotřebu by nemělo uběhnout více než 14 měsíců, uzavřel Satragno.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down