04.04.2025 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňský rok byl pro pěstitele máku úspěšný

Mák setý odedávna patří k našim tradičním plodinám. Plochy i výnosy této olejniny kolísají mezi ročníky pěstování. V minulých sezónách se v České republice výměra máku pohybovala i nad čtyřiceti tisíci hektary.

Poté zájem našich pěstitelů o mák klesl a plocha se snížila pod třicet tisíc hektarů. V loňském roce opět nastal obrat k lepšímu, výměra máku na našich polích stoupla na více než 36,6 tisíc hektarů. Plochu máku v ČR v minulých letech uvádí graf. Z celkové rozlohy makových polí naši pěstitelé sklidili přes 30,9 tisíce hektarů jarního máku a téměř 5,7 tisíce hektarů ozimého. Loni během zimy mnohé porosty ozimého máku poškodily mrazy, a tak ze zasetých zhruba sedmi tisíc hektarů do sklizně zbylo méně.

Loni dobré výnosy

Minulá sezóna byla pro naše pěstitele máku poměrně úspěšná. Průměrný výnos 0,78 t/ha byl čtvrtý nejvyšší za poslední desetiletí. Produkce makového semene se v ČR vyšplhala nad 28,6 tisíce tun. Z hlediska oblastí se loni nejlépe dařilo máku v Karlovarském kraji, kde dosáhl průměrný výnos 1,02 t/ha. Hůře se dařilo máku na Moravě, v okolí hlavního města Prahy a v Ústeckém kraji. Výnosy ale kolísaly mezi oblastmi. Záleželo i na termínu setí. Časně založené porosty byly bujné a často polehly. Dobře nakonec dopadly porosty zaseté později, které díky nižší výšce a menší hustotě nepolehly.

Vyšší produkce

Po dvou slabších letech stoupla v ČR produkce makového semene. Zásoby máku z předchozích let klesly a začaly se zvyšovat ceny. Stoupla poptávka ze strany odběratelů z Evropské unie. Většina u nás vyprodukovaného makového semene se vyváží. Na vývoz každoročně směřuje kolem 85 procent z celkové produkce máku. Skladba odběratelů zůstává dlouhodobě stabilní. Od srpna do listopadu 2024 se z ČR vyvezlo asi deset tisíc tun makového semene. Srpnový export však zahrnoval i mák z předchozí sklizně. Zásoby z minulého roku ale byly slabé. Dovozy máku sice pokračují, ale pravděpodobně se nejedná o technický jako v minulosti. Nejvíce makového semene se do ČR dovezlo ze Slovenska. Na druhé straně se zase český modrý mák na Slovensko dovezl.

Čtvrt století od založení spolku

Množství informací z oblasti pěstování máku zaznělo na semináři Mák v roce 2025 s podtitulem Inovativní postupy v pěstitelské technologii máku, který uspořádal spolek Český modrý mák, z. s., a Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) ve Větrném Jeníkově. Příchozí měli možnost ochutnat různé výrobky s mákem i porovnat různé odrůdy na výstavce. Přítomné uvítal Ing. Pavel Cihlář, Ph.D, předseda spolku Český modrý mák. Připomněl, že od založení spolku v roce 1999 uplynulo už pětadvacet let. Za tu dobu se mnohé změnilo – mák, dříve pěstovaný jen na malé ploše, se výrazně rozšířil.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.,

Foto autorka

Celý článek si můžete přečíst v časopisu Farmář č. 4/2025.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down