Odrůda známá i ve sluneční soustavě

V pořadí planet na šestém místě, ve sluneční soustavě velikostí hned za Jupiterem. Ano, jedná se o Saturn. Saturn ovšem není jen planeta, ale také nová odrůda chmele vyšlechtěná ve Chmelařském institutu, s. r. o. Její vlastnosti odkazují na vyvíjecí se chuťové preference zákazníků i změnu klimatu. Ing. Vladimír Nesvadba, Ph.D., vedoucí oddělení šlechtění chmele, za tuto odrůdu získal Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2024 (druhé místo) na agrosalonu Země živitelka.

Odrůda Saturn je výstupem z projektu zaměřeného na šlechtění nové generace odrůd chmele se specifickou vůní. Podobné odrůdy se do České republiky dovážejí z Ameriky nebo Nového Zélandu, připomněl Ing. Nesvadba. Dodal také, že výsledkem jejich šlechtění je šest odrůd pojmenovaných po planetách – Saturn, Jupiter, Pluto, Juno, Eris a Ceres.

Dodává lehkost

Primárním cílem šlechtění odrůdy chmele Saturn, která byla registrována v roce 2022, byla specifická vůně. Ta se vyznačuje intenzivním ovocným aroma zejména po meruňkách, ve slabší intenzitě je doplněna citrusovým aroma, pivu tak dodává lehkost. Saturn (semenáč odrůdy Kazbek) je vhodný pro svrchně kvašená piva a studené chmelení spodně kvašených piv. V současné době jej do svého sortimentu zařadilo několik pěstitelů, kdy vedle dalších vlastností testují i jeho výkonnost. Používá se již v řadě pivovarů včetně Plzeňského Prazdroje (Volba sládků – Hop Hop Hop), minipivovarů (Pivovar Ládví Cobolis, Pioneer Beer, Pivovar Mazák …), znají jej již i konzumenti piva. Uplatnění nalézá nejen v České republice, ale také v zahraničí.

Saturn vedle specifického aroma zaujme také vysokou tolerancí vůči suchu, což je vlastnost v době klimatické změny velmi žádaná. Odborníci z Chmelařského institutu testovali v rámci nového projektu NAZV QK21010136 celý genofond chmele na odolnost vůči suchu a Saturn v této vlastnosti vynikal. Jak upřesnil Ing. Nesvadba, je jednou z pěti současných odrůd chmele v České republice, které vykazují toleranci vůči suchu (v roce 2024 je registrováno 27 odrůd chmele). Lze jej tak pěstovat na pozemcích bez závlahy při zachování vysokých výnosů a kvality.

V současné době se Saturn pěstuje na výměře 1 ha. Vzhledem k rostoucí poptávce odhaduje Ing. Nesvadba rozšíření odrůdy v horizontu dvou až tří let až na 5 ha. Jak dodává, jde o výnosnou odrůdu, která je schopná poskytnout produkci nad 2 t/ha.

Další cíle šlechtění

Šlechtění ve Chmelařském institutu se ubírá hned několika směry. Vedle odrůd se specifickou vůní, jde také o šlechtění chmelů s vysokou produkcí alfa hořkých kyselin, důležitý je i směr zaměřený na odolnost k biotickým a abiotickým faktorům a mnohé další. Jak upozornil Ing. Nesvadba, disponují také genotypy podobnými Žateckému poloranému červeňáku, u nichž cílí na jemnou vůni, vyšší odolnost k chorobám a škůdcům i větší výkonnost. Milovníci zlatavého moku se tak mohou těšit i v době klimatických změn a různých legislativních restrikcí na stále se vyvíjející sortiment chmele, díky kterému mohou pivovary připravovat klasická piva i pivní speciály. Důležité je také připomenout, že šlechtění chmele výrazně podporuje Ministerstvo zemědělství, a to podporou genetických zdrojů, šlechtění i výzkumných projektů do pěstitelské a pivovarské praxe.*

Úvodní fotografie: Primárním cílem šlechtění odrůdy Saturn byla specifická vůně, patří ale také mezi odrůdy s vysokou tolerancí vůči suchu Foto archiv Chmelařského institutu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down