Demonstračních farma Statek Bureš, s. r. o., se rozprostírá v okolí obce Bučina, která leží mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem v okrese Ústí nad Orlicí. Zemědělský podnik se účastní projektu Vysokomýtská synklinála. V rámci výzkumu se na polích ověřují se různé varianty pěstování pomocných plodin a meziplodin.
Statek leží v okrajové řepařské oblasti. Půdy jsou těžší hnědozemě. Pozemky se nacházejí v nadmořské výšce 330 až 400 m. Průměrné roční srážky v minulosti dosahovaly 650 mm, ale v suchých letech naprší jen zhruba 400 mm. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 8,5 °C. V zemědělském podniku pěstují především cukrovku, sladovnický ječmen, kukuřici, potravinářskou pšenici, sóju, mák, česnek a brambory, píše Ing. Hana Honsová, Ph.D., v článku v Úrodě č. 6/2024.
Ozeleněné kolejové řádky
Jak uvedl Jindřich Šmöger, ze Statku Bureš, loni úspěšně ověřovali založení ozeleněných kolejových řádků v kukuřici. Do kolejí vyseli svazenku. Vzrostlé kvetoucí rostliny před sklizní kukuřice zmulčovali čelním mulčovačem o záběru tři metry. Problém v této technologii představovali přemnožení hraboši, kteří porosty poškodili.
Celkem zaujímají zelené kolejové pásy zhruba sedm procent z celkové výměry. Kromě kukuřice je využívají i v cukrové řepě. Zelené kolejové pásy, které se před sklizní hlavní plodiny zmulčují, ověřovali také v řepce. Ing. Šmöger vysvětlil, že se kolejové pásy započítávají jako neprodukční plocha, ze které se nesmí nic odvážet. Kromě svazenky se v zelených kolejových řádcích uplatňují i další plodiny.
Podle zkušeností J. Šmögera zelené pásy přinášejí množství výhod. V první řadě působí jako účinné protierozní opatření. Díky zeleným kolejovým řádkům se v oblasti namnožila drobná zvěř. Zvýšení populace zaznamenali nejen u bažantů a zajíců, ale i u koroptví. Na polích statku se letos mimo jiné ověřuje pěstování cukrové řepy s pomocnou plodinou pšenicí, popisuje autorka.*
Úvodní foto: Cukrovka s pomocnou plodinou dobře vzcházela Foto Hana Honsová