V posledních letech jsou na našem trhu stále častěji nabízeny odrůdy ozimé řepky, u nichž je vyzdvihována schopnost efektivního využití dusíku. Co tyto odrůdy „umí“ oproti jiným. A je vůbec možné platnost tohoto tvrzení ověřit?
Tématem se v Úrodě č. 6/2024 zabývá spolu s dalšími autory Ing. Jindřich Černý, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. Připomíná, že celosvětově je snahou neustále zvyšovat produkci řepky, a to hned z několika důvodů. Semena řepky jsou cenným zdrojem nutričních látek, zejména tuků, bílkovin, vitamínů i minerálů. Produkce řepky tak pomáhá zajistit výživové potřeby lidí a hospodářských zvířat. Z řepkového semene se vyrábí vysoce kvalitní olej pro lidskou spotřebu a jeho vedlejší produkt (řepkové šroty a pokrutiny) se používají jako krmivo. Aby však mohlo být dosaženo uvedených kvalitativních ukazatelů semen, musí být také zajištěna vyvážená výživa řepky a tomu odpovídající hnojení.
Jednoduchý úvod do složité problematiky
Efektivita využití živin/y (NUE – z angličtiny Nutrient Use Efficiency) je v posledních desetiletích často používaný termín pro vyjádření účinnosti vstupů, zejména hnojiv, resp. živin. Význam hodnocení NUE se zpočátku soustředil především na omezení ztrát živin v agroekosystému a předcházení znečištění životního prostředí. V posledních letech jsou výpočty NUE více využívány také pro hodnocení reakcí rostlin na podmínky pěstování. Rostliny s vyšší efektivitou využití živin jsou pak vhodnějším základem pro šlechtění (viz dále), uvádí autor.
Připomíná, že z pohledu výživy rostlin přináší hodnocení NUE možnost posouzení schopnosti rostlin efektivně hospodařit se živinami. To je důležité například za sucha, nebo při jiných podmínkách snížené mobility živin, nebo při omezených vstupech do půdy. Toto téma je proto aktuální v současném období, kdy se pěstitelé z různých důvodů budou snažit hledat možné úspory při pěstování řepky. To pochopitelně platí i v případě hnojiv.
Obecně lze NUE definovat jako výnos nebo množství sušiny vyprodukované na jednotku jakékoli aplikované živiny nebo jednotku konkrétní živiny přijaté rostlinami. Hodnocení NUE však není pouze nástrojem využitelným při vědecké práci, ale některé parametry NUE si mohou vypočítat pěstitelé i ve svých podnicích, na jednotlivých pozemcích či při různých vstupech hnojiv. Nejčastěji je NUE počítána pro dusík, kdy má i stejné označení (Nitrogen Use Efficiency), ale obecně je možné parametry počítat i pro jiné živiny (například pro plochy hnojené/nehnojené P, S, K, statkovými či organickými hnojivy, na rozdílných půdních blocích apod.)., konstatuje autor.*
Úvodní foto: Porost ozimé řepky s vysokým potenciálem mobilizace a příjmu dusíku na podzim (podzim 2023) Foto Jindřich Černý