31.07.2024 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slunce, seno a moderní biofarma

„Nezastavujeme, máme zpoždění!“, napadá nás, když vjíždíme do Hoštic, obce neodmyslitelně spjaté s trilogií Zdeňka Trošky. Úvodní hláška se nás týká jen napůl, zpoždění opravdu máme, ale zastavujeme, a to na velmi zajímavé biofarmě patřící rodině Janoušků. Statek zde zakoupili předci současných majitelů v roce 1947, ovšem zanedlouho po rekonstrukci o něj kvůli tehdejšímu režimu přišli. V restitucích jej Janouškovi získali zpět a dnes obhospodařují 340 hektarů zemědělské půdy, chovají masný skot, ovce, pro vlastní potřebu i drůbež a poskytují služby také okolním zemědělcům.

Brambory i hovězí

Dřevěnými vraty typickými pro jihočeské statky vcházíme do dvora, kde se potkává praktičnost s estetikou. Střechu zrekonstruovaného obytného domu pokrývají solární panely, které produkují veškerou potřebnou elektrickou energii. Sousední budova slouží jako bramborárna s klimatizovaným skladem s kapacitou 150 beden po čtyřech metrákách. Brambory jsou pro Janouškovi jednou ze stěžejních komodit, které prodávají přímo ze dvora. Mají zákazníky, kteří si pro brambory jezdí již dvacet let. Před dvěma lety zkolaudovali také bourárnu masa a nově tak vedle dalších komodit ze dvora nabízejí i vlastní vyzrálé hovězí (masný simentál a limousine). Zákazníci si maso odvážejí komfortně nabalíčkované. O jeho aktuální dostupnosti informují Janouškovi na Facebooku i Instagramu. Na podzim se mimochodem chystají na porážku zatím jediného u nich chovaného býka japonského plemene wagyu, který má speciálně mramorované maso. Kdo do dvora přijede, odnáší si i příjemný pocit z upraveného a rozkvetlého okolí.

Specialitou jsou množitelské porosty

Z celkové obhospodařované výměry patří zhruba 100 ha orné půdě, na které se střídá pestrá paleta krmných i tržních plodin proměňujících se v čase. Specifikem biofarmy jsou ve spolupráci se společností SEED SERVICE, s. r. o., množitelské porosty. Zkušenosti mají například s čirokem nebo bérem, v letošním roce pěstují na osivo na necelých 20 ha ozimou pelušku Arkta a zhruba na 15 ha oves černý Celeste, jehož výhodou je kratší stéblo a vyšší odolnost k poléhání. Proto, aby byla zachována čistota porostu a mohl být uznán jako množitelský, uplatňují tradiční postupy, jež jsou stále velmi funkční. Podle Jana Janouška ml. jde zejména o předseťovou přípravu a dobře zvolený osevní postup. Přestože by ekologické zemědělství mohlo být vnímáno jako určitý návrat do minulosti, na Biofarmě Janouškovi k němu přistupují pokrokově s celou flotilou strojů a moderním zázemím. Do budoucna plánují i farmářskou prodejnu.

Více informací o Biofarmě Janouškovi se dočtete v Zemědělci v regionu (Jihočeský kraj).*

Fotografie dokumentující biofarmu: Foto Jakub Janoušek

V současné době na statku hospodaří již tři generace – Zdeňka Janoušková, Jakub Janoušek, Jan Janoušek mladší a jeho otec také Jan Janoušek, ještě studující Vojtěch Janoušek a jeho přítelkyně Tereza (na fotografii zleva), dále také Magdalena Janoušková (babička) a přítelkyně Jakuba Eva, které se fotografování nezúčastnily Foto Barbora Venclová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down