Společnost Yara oficiálně otevřela v norském městě Herøya výrobu obnovitelného vodíku. Díky tomu dodala švédskému zemědělskému družstvu Lantmännen první tuny hnojiv vyrobených z obnovitelného čpavku, vyrobeného v tomto závodě. Hnojiva s nízkou uhlíkovou stopou budou součástí portfolia Yara Climate Choice.
Yara v tiskové zprávě uvádí, že její závod na výrobu obnovitelného vodíku je největším svého druhu v provozu v Evropě. Vodík vyrábí elektrolýzou vody a pomocí obnovitelné energie, čímž nahrazuje zemní plyn jako vstupní surovinu a ročně snižuje emise CO2 o 41 000 tun. Kapacita výroby vodíku je 10 t/den, kapacita výroby čpavku pak 20 000 t/rok.
Společnost upozorňuje, že se jedná o složité zařízení, což může přinášet problémy. Voda, která vstupuje do procesu, se musí čistit reverzní osmózou a deionizuje se. Teprve poté prochází elektrolýzou. Ze vzniklého vodíku jsou katalyticky odstraněny stopy kyslíku, poté se zchladí a odseparuje se voda. V zařízení na výrobu čpavku se obnovitelný vodík mísí se syntézním plynem (směsí vodíku a dusíku). Směs plynů se stlačuje a vede do reaktoru, kde vodík reaguje s dusíkem za vzniku čpavku. Ten se pak používá k výrobě hnojiva (vstupní suroviny jsou LPG, ethan, propan nebo butan).
Krok k dekarbonizaci
Yara dodává, že pracuje i na vodíkovém hospodářství na bázi výroby nízkouhlíkového čpavku se zachycováním a ukládáním uhlíku (CCS – carbon capture & storage). Takový čpavek je pode firmy nezbytný pro dosažení Pařížské dohody, je zásadním krokem k rychlé a ziskové dekarbonizaci. Yara uvádí, že ačkoli má jedinečnou pozici pro rychlé a rozsáhlé poskytování dekarbonizovaných řešení. Přechod na zelená řešení ale bude vyžadovat investice, předvídatelné rámcové podmínky, financování, cenově dostupnou energii z obnovitelných zdrojů a trh, na němž se současně rozvíjí poptávka i nabídka, konstatuje tisková zpráva.*
Úvodní foto: Závod na výrobu obnovitelného vodíku Foto archiv společnosti Yara