21.05.2024 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarní mrazíky a poškození řepek

Teplá zima způsobila urychlení růstu a vývoje rostlin řepek téměř o tři až čtyři týdny. Už během dubna se většina porostů řepek dostala do fáze kvetení, která je nejcitlivější k mrazům. A právě v tu dobu, od 18. do 26. dubna 2024, se postupně vyskytovaly ranní mrazíky v jednotlivých regionech ČR. Podle ČHMÚ byly v některých oblastech pěstování řepek minimální teploty vzduchu do –5 až –7 °C. Po několika dnech bylo možno pozorovat první známky poškození jednotlivých rostlin řepek.

Nejcitlivější rozvinuté květy a nejmladší šešule řepky

Nejcitlivější k mrazu byly rozvinuté květy a tvořící se nejmladší šešule řepky. Naopak odolnost k mrazu narostlých šešulí byla větší. Mrazem poškozené květy vybledly, nejmladší šešule zežloutly a postupně odpadaly. Většinou se zachovaly květní pupeny a starší šešule. Po týdnu tak bylo možné rozeznat rozvíjející se květy ve vrcholech květenství a později i růst spodních šešulí. Po dvou týdnech byla dobře viditelná část, kde došlo k zmrznutí a opadu poškozených částí květenství, a naopak růst šešulí nad touto částí a pod ní. Vzhledem k délce kvetení řepek 20 až 30 dnů a jejich silné kompenzační schopnosti začaly postupně kvést vedlejší větve, někde se objevovaly i nové větvě s květy. Byly vidět i zmrzlé části větví řepek, z nichž některé postupně obnovily růst při zachování pokroucených starších částí větví. Každopádně v částech květenství zasažených mrazem budou šešule se semeny chybět. Odhadujeme okolo 10 až 20 % poškozených šešulí u porostů zasažených mrazem, které jsme hodnotili. Je třeba sledovat i vývoj semen v jednotlivých patrech šešulí, scvrklá a zahnědlá drobná semena se obvykle dále nevyvíjejí. Zhoršení stavu mrazem poškozených řepek nastává po delším výskytu sucha.

Rozsah poškození

Rozsah poškození rostlin řepek závisel nejen na fázi vývoje květenství, ale rovněž na poloze pozemku a proudění vzduchu. Více poškozené byly řepky v nižších částech pozemku, na okrajích porostů či v pásech, kde stékal a hromadil se studený vzduch. V rámci jednoho honu je možné pozorovat lokality s různým stupněm poškození rostlin.

Informaci vypracovali Ilja Tom Prášil a kolektiv výzkumného týmu VÚRV, v. v. i., Biologie stresu a biotechnologie ve šlechtění.

Úvodní fotografie: Stvoly řepek čtvrtý, sedmý a šestnáctý den po mrazech Foto I. T. Prášil

Řepka po regeneraci, šipky ukazují část poškozenou mrazem Foto I. T. Prášil

 

Řepka s pokroucenými lodyhami po mrazu Foto I. T. Prášil

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down