04.04.2024 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Extrémní výskyt virových zakrslostí v porostech obilnin

Na základě jarního monitoringu škodlivých organismů polních plodin bylo zaznamenáno silné napadení porostů ozimých obilnin virovými zakrslostmi. Infekce se začaly v porostech projevovat v druhé polovině března. Nyní jsou vidět žlutě mapovité porosty ve všech nadmořských výškách do 500 m n. m. Častěji jsou napadeny ječmeny, ale objevují se i infekce porostů pšenic. Silně napadené plochy bude nutné zaorat a nahradit jinou plodinou. Tuto aktuální informaci přináší Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Intenzita se blíží kalamitním rokům

Intenzita výskytu virových zakrslostí se v roce 2024 přiblížila kalamitním rokům 2000 a 2006, kdy se v ČR začaly virové zakrslosti masivně šířit. Letošní masivní výskyt tohoto onemocnění souvisí s průběhem podzimu 2023, který stěžoval setí a následné vzcházení. Srážkově bylo září 2023 na území ČR silně podnormální, měsíční úhrn srážek představoval 30 % normálu 1991–2020. V Čechách napršelo v průměru 25 % normálu a na Moravě 39 % normálu. Říjen byl na území ČR normální, měsíční úhrn srážek představoval 104 % normálu 1991–2020. V Čechách i na Moravě napršelo shodně v průměru 51 mm srážek. Ve srovnání s normálem to bylo v Čechách 104 % normálu a na Moravě 102 % normálu (zdroj ČHMÚ).

Zejména BYDV

Mezerovité vzcházení s četnými „hnědými plochami“ lákalo ve velkém vektory. Podzimní přelet mšice střemchové zaznamenaný v sacích pastech ÚKZÚZ začal v první dekádě měsíce září a pokračoval ve velmi silné intenzitě až do poloviny října, tedy v období klíčovém pro vzcházení ozimých obilnin. Insekticidní ošetření v říjnu komplikovalo deštivé počasí. Dalším velkým problémem byly ponechané výdroly obilnin v blízkosti zakládaných ozimů, které sloužily jako rezervoár virových přenašečů (kříska polního a mšic). V současnosti je možné vidět silně zažloutlé porosty ve všech oblastech pěstování do 510 m n. m. Většinou se jedná o původce BYDV (Barley yellow dwarf virus), jenž byl potvrzen v 73 % vzorků odebraných ze 150 lokalit. Zhruba 10 % vzorků bylo infikováno virem WDV (Wheat dwarf virus). Převažující druh virové zakrslosti odpovídá infekci způsobené mšicemi. Většina silných infekci se objevuje v porostech ječmene, porosty pšenic se budou „vybarvovat“ spíše během dubna.

Ochranná opatření

Ochranná opatření v případě silně napadeného porostu neexistují a nejvhodnějším opatřením je porost zadiskovat a vysít náhradní jarní plodinu. V případě slabšího napadení je možné porost podpořit jarní dávkou N hnojiv, ideálně následovanou srážkami. Pokud nebudou porosty stresovány suchem, mohly by bez větší úhony využít svůj výnosový potenciál. Extrémní projevy virových zakrslostí se mohou v letošním roce projevit i na odrůdách ječmene s genem odolnosti.

Situaci aktuálního výskytu virových zakrslostí obilnin na území ČR je možné sledovat v Mapách výskytu.*

Úvodní fotografie: Virózní porost ozimého ječmene v k. ú. Višňové Foto K. Škrabalová, ÚKZÚZ

Mapa aktuálního výskytu virových zakrslostí obilnin ke dni 3. 4. 2024

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down