06.03.2024 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodaří s citem k místním podmínkám

Farma bratrů Říhánkových se nalézá nedaleko Plzně v Útušicích. Zemědělství mají v krvi, dnes obhospodařují zhruba 650 hektarů orné půdy a 70 ha travních porostů, ale start v soukromé sféře započal jejich otec nejprve službami v zemědělství. Vlastní pozemky si ve větší míře pořídili až s rozpadem místního zemědělského družstva.

Turbulentní doba

Současná doba je turbulentní, hospodaření ovlivňuje nejen blízkost města, která znamená rozšiřující se zástavbu i složitější přejezdy, ale také legislativa a výkyvy počasí. I na to majitelé farmy musí reagovat. V loňském sezóně poprvé využili technologii strip-till, či variabilní hnojení, naopak lety ověřené jsou v agrotechnice biostimulanty, které podporují zakořenění a požadovaný habitus rostlin.

Plodinové zastoupení

Pestrý osevní postup zahrnuje zejména tržní plodiny. Pěstují 150 ha ozimé řepky s průměrnými výnosy 3,5 t/ha. Důležitou součást tvoří obilniny – 180 ha ozimé pšenice, která dosahuje kolem 7 t/ha, dále 150 ha ozimého ječmene, z toho 60 ha sladovnického s obvyklými výnosy kolem 6 t/ha a 120 ha nahého ovsa, jež je za dobrých podmínek schopen poskytnout i přes 4 t/ha, například ale v loňském suchém podzimu dosáhl pouze 3 t/ha. Jako zlepšující plodinu vázající dusík zařazují na 30 ha hrách (3 t/ha), a to jak pro potravinářské, tak krmivářské účely. Kukuřici na siláž pro krmení dobytka pak patří zhruba 10 ha.

Pomocné látky a listová hnojiva pomáhají

V technologii ošetření porostů hrají nezastupitelnou úlohu rostlinné biostimulanty. Jak říká Jiří Říhánek, Aucyt Start od společnosti Chemap Agro s. r. o. aplikují minimálně již sedm let, a to zejména do obilnin, v případě potřeby také do řepky. Ozimá pšenice a ozimý ječmen dostávají tento produkt v podzimním období v dávce 2 l/ha s pozitivním účinkem především na zakořenění porostů obilnin. V jarním období cílí aplikaci opět v dávce 2 l/ha do ovsa, a to na celou výměru s odezvou na nárůst objemu kořenů a tvorbu odnoží i celkově vyšší výnos. Investice do kořene je podle pěstitele i pojistkou proti suchu. Pro lepší hospodaření rostliny s vodou využívají také další osvědčené produkty.

Využití Aucytu Start v řepce se řídí stavem kořenů a celkově rostlin – pokud se pro ošetření rozhodnou, pak v podzimním období opět v dávce 2 l/ha. Do řepky od firmy Chemap Agro s oblibou využívají také listové hnojivo K3 obsahující zvýšenou dávku fosforu a zinku a další makro- i mikroprvky v chelátových vazbách. Zejména do řepky cílí též FOLIT Bór 150 SL k odstranění deficitu bóru v půdě a pokrytí zvýšených nároků na tuto živinu rostlinou. Výhodou většiny biostimulantů i listových hnojiv je bezproblémová mísitelnost s dalšími aplikovanými produkty.

Více pilířů hospodaření

Farma není založena pouze na rostlinné výrobě, ale také výkrmu býků. „Nakoupíme zástav a vykrmujeme do jateční hmotnosti,“ říká Jiří Říhánek, majitel podniku. Býky plemene masný simentál a aberdeen angus pak dodávají částečně do Německa, ale zejména na jatka Maso Brejcha, s. r. o. Jde o rodinnou firmu, která výhradně spolupracuje s místními farmáři a vlastní jeden z nejmodernějších a nejekologičtějších provozů hovězí porážky. Hospodaření tak mají postavené na více pilířích, jež v současné době nízkých cen komodit pomáhají ekonomické stabilitě podniku.*

Úvodní fotografie: Bratři Říhánkové – Václav (vlevo) a Jiří (vpravo) hospodaří na Plzeňsku Foto archiv farma Říhánkových

Více informací přináší březnové vydání časopisu Úroda (3/2024).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down