19.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola účinnosti fumigace

Fumigace neboli plynování je jednou z nejvíce používaných metod pro ošetření napadeného skladovaného obilí hmyzími škůdci nebo roztoči v zemědělských skladech. Výhodou tohoto ošetření je schopnost plynné účinné látky prostoupit do zrn obilí a usmrtit zde vyvíjející se některé druhy škůdců, jako jsou pilousi nebo korovníci. Tato metoda má ovšem také své limity a podmínky, které je nutné dodržet, aby bylo dosaženo maximální účinnosti zásahu. Informují o tom v týdeníku Zemědělec (3/2024) Ing. Radek Aulický, Ph.D., a doc. Ing. Václav Stejskal, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i.

Používané přípravky v ČR a bezpečnost

Jak odborníci z VÚRV uvádějí, pro fumigaci je aktuálně povoleno šest přípravků od tří výrobců – Delicia Freyberg GmbH, Detia Degesch GmbH a UPL Holdings Coöperatief U. A. Tyto přípravky mají stejnou účinnou látku fosfid hlinitý.

Nejběžněji používanými formulacemi přípravků při ošetření obilí, z nichž se uvolňuje plynný fosforovodík, jsou tuhé formulace v podobě tablet nebo pelet. Přestože přípravky v těchto formulací vypadají „bezpečně“, opak je pravdou. K uvolňování toxického fosforovodíku dochází prakticky okamžitě, i když v nízkých koncentracích, již po otevření obalu přípravku a během jeho aplikace do obilí. Je nutné si uvědomit, že ošetřování velkého objemu skladované komodity například v podlahovém skladu nelze provést řádově v minutách. Proto může docházet k expozici pracovníků provádějící aplikaci, a to v případě, že nepoužívají předepsané ochranné pomůcky. I když se jedná o „relativně nízké koncentrace“, jsou přesto velmi nebezpečné a mohou ohrozit zdraví.

Z těchto důvodů by měl být základním vybavením každého asanačního pracovníka, kromě předepsaných ochranných pomůcek, také osobní detektor pro měření aktuální koncentrace plynů, doporučují autoři článku.

Limity ovlivňující účinnost fumigace

Aplikace přípravků na bázi fosfidů s sebou přinášejí nejen efektivní způsob hubení skladištních škůdců v napadeném obilí, a to i skrytých vývojových stadií, ale také určitá rizika. Kromě rizik pro asanační pracovníky provádějící aplikaci také pro osoby, které by se mohly pohybovat v ošetřovaném prostoru nebo v jeho blízkosti. Další limity patří již do části, které mají přímý vliv na dosažení požadované účinnosti. Největšími limitujícími faktory pro účinnost jsou teplota komodity, dosažená koncentrace a délka expozice, informují autoři článku.

Hodnocení účinnosti fumigace

Zmiňují se také o reklamacích, které jsou z důvodu nálezu živých skladištních škůdců při přejímce obilí. Návrat tohoto napadeného obilí do skladu farmáře je spojen v mnoha případech s ošetřením. Tato ošetření jsou realizována v rámci služeb pomocí externích firem. S tím mohou být také spojené další reklamace při nedostatečně účinném zásahu. Dotazy z praxe na tento problém jsou stále častější a nalézt odpověď bývá podle odborníků velmi komplikované. Důvodem jsou nedostatečné informace o průběhu zásahu. Kromě chybějících teplot komodity, také chybí informace o koncentracích plynu v průběhu ošetření a tím také o délce expozice. Dále je nutné v praxi počítat v dnešní době také s výskytem rezistentních populací škůdců k fosforovodíku. Absence všech těchto informací prakticky znemožňuje nalézt „viníka“ neúčinného zásahu. Přestože již dnes není problém všechny tyto faktory kontrolovat, zdůrazňují autoři článku.

Více informací přináší týdeník Zemědělec (3/2024).*

Úvodní fotografie: Riziko expozice fosforovodíkem pracovníků při aplikaci přípravků Foto Radek Aulický

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down