Corteva Agriscience ve spolupráci se ZOD Potěhy uspořádaly poslední říjnový den nedaleko Čáslavi tradiční veřejnou zrnovou sklizeň hybridů kukuřice Pioneer. Přehlídka porostu kukuřice byla spojená s odbornou přednáškou a účastníci si mohli prohlédnout sortiment kukuřice včetně novinek pro osev 2024.
Ing. Jan Bosák z Pioneer teamu Česká republika vysvětlil, proč používají u silážní kukuřice logo Milk Power. Jak uvedl, podíl škrobu v kukuřičném zrnu ovlivňuje využitelnost a stravitelnost. Kukuřice představuje glycidoenergetické krmivo, v siláži je důležitý podíl zrna a jeho typ. Ing. Bosák názorně předvedl šrot z kukuřice typu koňský zub, který má na rozdíl od tvrdé kukuřice lepší stravitelnost díky volnějšímu uložení škrobu v proaminové mřížce, a to i po přeschnutí. Stravitelnost siláže po dvou měsících od zasilážování je u zubového typu zrna 96 %, na rozdíl od tvrdého typu, u něhož je to pouze 89 %. Rozdíl ve stravitelnosti škrobu představuje sedm procent. S větší stravitelností škrobu roste produkce mléka. Platí, že rozdíl 4 % ve stravitelnosti škrobu znamená o litr více mléka.
Široké portfolio zrnových odrůd
Ing. Bosák popsal jednotlivé odrůdy kukuřice. Odrůda P8201 (FAO 240) je určena zejména pro silážní účely, vhodnými pěstebními oblastmi jsou Vysočina, jižní a západní Čechy včetně vyšších oblastí. Jde o osvědčený mezityp, který snese chladnější podmínky, je velmi plastický. Má výbornou stravitelnost zbytku rostliny a vysoký podíl zrna. Letošní novinka P8153 (FAO 240) by měla postupně nahradit hybrid P8201, s nímž má podobné vlastnosti, ale překonává jej ve výnosu silážní hmoty. „Zatím probíhá testování, ale máme s ním velká očekávání,“ podotkl Ing. Bosák.
Hybrid P8834 (FAO 280) patří podle Ing. Bosáka v sortimentu k nejúspěšnějším, lze jej využít na siláž i pro zrnové účely. Jde o mezityp zub. Jak již bylo zmíněno, v ZOD Potěhy jej pěstovali na okolních plochách kolem pokusu. Na Pardubicku je velmi úspěšný i v letošní sezóně. Při veřejné sklizni kukuřice v ZOD Potěhy měl ze všech odrůd zařazených do pokusu nejvyšší výnos 14,64 t/ha. Hybrid P9610 (FAO 340) měl zde v Potěhách dva roky po sobě výborné sklizňové výsledky i na běžných plochách, když v obou letech dosáhl čistý výnos zrna okolo 13 tun z hektaru. Zůstává dlouho zelený a má vysoký podíl palic. Silážní hybrid P8888 (FAO 290) patřil loni k nejprodávanějším z portfolia Pioneer. Vyniká plasticitou a vytváří mohutné rostliny.
Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.*