Výsledky monitoringu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily stagnaci populací hraboše polního. Z celorepublikového průměru 732 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v září, hodnoty mírně poklesly na 708 AVN/ha v říjnu, což napříč sledovaných plodin představuje 2,7násobek aktuálního prahu škodlivosti.
Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Připomíná, že stále trvá velmi vysoké ohrožení porostů v krajích Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský. Dále jsou zjišťovány problémy s hraboši i oblastech mimo Moravu. Mimo Kutnohorska, Kolínska a Ústeckoorlicka byly vysoké počty hrabošů zjištěny rovněž na Chomutovsku, Mostecku, Nymbursku, a Třebíčsku.
Oproti září klesly hodnoty výskytů v nově osetých ozimech, částečně též na strništích nebo ve výdrolech sklizených plodin z trojnásobku prahu škodlivosti na 1,7násobek. To v průměru odpovídá 358 AVN/ha.
Přibližně třetina pozorování ÚKZÚZ proběhla ve víceletých kulturách, především v porostech krmných plodin, dále v sadech a vinohradech. Zde se průměrný počet pohyboval okolo 1418 AVN/ha, což odpovídá hodnotě 3,5násobku prahu škodlivosti (podzimní práh škodlivosti pro víceleté kultury odpovídá 400 AVN/ha).
Z dat je patrné, že hodnoty populací výrazně poklesly v jednoletých kulturách, což je dáno vyšším podílem nově osetých ploch ozimými obilninami. Naopak došlo k navýšení populací ve víceletých kulturách, což představuje další zvýšení rizika pro krmné plodiny a mladé stromky ovocných dřevin.
Ohrožené stále zůstávají především okresy Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje, kde byly zaznamenány extrémní počty aktivních východů z nor tj. průměrné hodnoty 1235, 1710 a 1216 AVN/ha. Hodnoty lokálně přesahující úroveň 4000 – 8000 AVN/ha (10–20násobek prahu škodlivosti) byly hojně zaznamenávány právě ve víceletých porostech krmných plodin především na Moravě, ale také ve Středočeském kraji.