Počátkem července zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) svůj odhad osevních ploch a o měsíc později i odhad sklizně hlavních plodin v letošním roce. Pokud jde o mák, ČSÚ odhaduje, že osevní plochy v roce 2023 dosáhly prakticky stejné úrovně jako rok předtím, tj. 26 250 hektarů – v roce 2022 to bylo o pouhých 125 hektarů méně.
Podprůměrná úroveň
Oba tyto roky se tedy řadí k letům, kdy se osevní plochy máku pohybovaly na podprůměrné úrovni. Ve srovnání s obdobím dvaadvaceti let po roce 2000 to bylo o 30 % méně, avšak v poměru k předchozímu desetiletí to bylo méně jen přibližně o 15 %. Informují o tom v časopise Úroda (11/2023) Ing. Václav Lohr (Český modrý mák, z. s.) a Ing. Vlastimil Mikšík, Ph.D., (Česká zemědělská univerzita v Praze).
V souvislostech
Jak uvádí, porovnání s prvním desetiletím tohoto století, respektive s obdobím po roce 2000 do letoška, je poněkud zkresleno tím, že v letech 2005 až 2010 osevní plochy v ČR neklesly pod 44 tisíc hektarů (44,6 tis. ha v roce 2004 až 69,8 tis. ha v roce 2008). Ani co do osevní plochy „úspěšné“ roky 2020 a 2021 této úrovně nedosáhly. V roce 2008 jsme se pyšnili tím, že jsme se stali největším producentem potravinářského máku ve světě (a navíc v té době šel mák velmi dobře na odbyt), avšak, jak se ukázalo, nadprodukce (nejen) této komoditě nesvědčí, což se vzápětí projevilo na pádu cen a poklesu osevních ploch. Výkyvům v osevních plochách se určitě nikdy nevyhneme, ale zdá se, že kdyby se rozlohy makových polí u nás držely na úrovni mezi 30 a 35 tisíci hektary, prospělo by to vyrovnanému trhu s makovým semenem a tím i relativní stabilitě cen, dodávají autoři článku.
Diskuse kolem produkce
Český statistický úřad podle své zprávy, zveřejněné 11. srpna 2023, odhaduje, že letos bude sklizeno 18 850 tun máku (ozimého i jarního, modrého i bílého). Při odhadovaných rozlohách nad 26 tisíc hektarů by to znamenalo, že průměrný výnos makového semene letos dosáhne přibližně 720 kg na hektar. A to je to, s čím mnozí odborníci nesouhlasí.
Sklizeno. A kam s tím?
Odhady sklizní mají vždy vliv na další vývoj trhu, na pohyb cen směrem nahoru a dolů. Z minulé sklizně velmi pravděpodobně zůstalo slušné množství máku ve skladech, které se přenese do další sklizně. Ve většině případů se zřejmě jedná o mák, který je již v rukách obchodních firem. Ty nyní vyčkávají, jaké tendence ovládnou exportní trh.
Úvodní fotografie: Český statistický úřad odhaduje, že osevní plochy máku v roce 2023 dosáhly prakticky stejné úrovně jako o rok předtím Foto Václav Lohr
Podrobné informace k tomuto tématu přináší listopadové vydání časopisu Úroda (11/2023).*
Související články:
Český modrý mák v roce 2023 a legislativní změny