Obilniny patří mezi převládající plodiny pěstované v České republice. Ročně se u nás vyprodukuje zhruba 8 0000 000 tun této komodity, a je zásadní, aby byla rychle a adekvátně uskladněna za vhodných podmínek, za kterých nedochází k jejímu znehodnocení. V letošním roce farmáři čelí specifickým výzvám, jelikož v mnoha skladech zůstalo stále ještě obilí z loňské sklizně ve velkém množství.
Tato situace již komplikuje předsklizňovou přípravu skladů, neboť není možné provést důkladnou sanitaci a ošetření skladovacích prostor a obslužných technologií. Pravděpodobným důsledkem tohoto nedostatku bude rychlý nárůst populací skladištních škůdců v nově naskladněném obilí. Tématem s v Úrodě č. 9/2023 zabývají Ing. Radek Aulický, Ph.D., a doc. Ing. Václav Stejskal, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i.
Pokud se letos vyvine podobné počasí jako v minulém roce, kdy byl podzim relativně teplý a vlhký, musíme počítat s rychlým nárůstem škůdců, což se negativně podepíše na obchodu s obilovinami prostřednictvím reklamací. Ekonomické ztráty způsobené reklamacemi kvůli přítomnosti skladištních škůdců jsou v mnoha případech zcela zbytečné a dají se minimalizovat dodržováním základních pravidel pro skladování obilovin.
Důležité opatření proti škůdcům
Autoři připomínají, že současné typy skladovacích prostor v ČR jsou velmi pestré. Pro skladování obilí jsou zejména využívány velká betonová sila, menší kovová sila, podlahové sklady s aktivním větráním. V horším případě pak i různé špejchary nebo přístřešky. Každý tento typ skladování sebou přináší nějaké výhody, ale i nedostatky. Z pohledu skladištních škůdců je problémem vlhkost a teplota naskladňovaného obilí. Obvykle by měla být průměrná vlhkost a teplota obilí při naskladnění a uskladnění co nejnižší; ovšem i jedna fůra vlhkého obilí může způsobit explozivní nárůst populací roztočů, pisivek a brouků ve velmi krátké době. Proto je důležitým krokem pro zajištění bezpečného skladování zavedení pravidelného monitorování teploty a vlhkosti obilí, a to pokud možno v celém profilu. V případě podlahových skladů na více místech.*
Snímek: Fumigace škůdců uskladněného obilí na farmě Foto Radek Aulický