14.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setkání nad pokusy s mákem

V České republice se každoročně vyprodukuje nejvíce potravinářského máku na světě. Domácí spotřeba se dlouhodobě pohybuje nad čtyřmi stovkami gramů makového semene na jednoho obyvatele za rok. V současnosti se u nás roční spotřeba sice zvýšila na přibližně 470 g na obyvatele ČR, ale i tak nám postačuje jen malá část produkce a většina u nás vyprodukovaného máku směřuje na vývoz.

Ke zvýšení spotřeby máku napomohla větší propagace díky Spolku Český modrý mák, z. s., a také udělení známek kvality. Mák se řadí mezi velmi zdravé potraviny díky vysokému obsahu vápníku i dalších prospěšných prvků včetně hořčíku.

Roční domácí spotřebu pokryje úroda máku z přibližně šesti tisíc hektarů. Jak už bylo uvedeno, většina u nás vypěstovaného makového semene, tedy přibližně 85 procent, jde na vývoz. Mezi největší odběratele českého modrého máku se dlouhodobě řadí Rusko, Rakousko, Polsko, Slovensko a Německo.

Loni v České republice došlo ke značnému snížení plochy pěstování máku. Zatímco v roce 2021 u nás maková pole zaujímala výměru téměř 44 tisíce hektarů, loni jen o něco více než 26 tisíc hektarů a letos došlo k dalšímu poklesu.

Výměra makových polí na našem území se opět meziročně zmenšila
Výměra makových polí na našem území se opět meziročně zmenšila

Kritéria pro kvalitu

Kvalitu makového semene určuje česká cechovní norma pro český modrý mák č. 2019-01-14-0415. Uvádí se, že celkový obsah morfinanových alkaloidů, morfinu a kodeinu, na semeni máku může dosahovat maximálně dvacet miligramů na kilogram

máku.

Nařízení Komise EU 2021/1323 z roku 2021 stanovuje povolený obsah kadmia v makovém semeni na 1,2 mg/kg. Další nařízení Komise 2021/2142 určuje maximální limit opiových alkaloidů na semenech 20 mg/kg. Nadto se obsah morfinu a kodeinu přepočítává v poměru 1 : 5. 

V maloparcelkových pokusech se porovnává množství odrůd včetně novinek
V maloparcelkových pokusech se porovnává množství odrůd včetně novinek

Zeměpisné označení a norma

Ochranu pro náš vysoce kvalitní mák představuje chráněné zeměpisné označení (CHZO) Český modrý mák. Jedním z cílů zavedení CHZO Český modrý mák bylo omezení dovozů nekvalitního máku, odpadu z farmaceutické výroby.

Pěstitelé a producenti máku také mohou využít registraci výrobků pod Českou cechovní normu. V současné době jsou v souvislosti s mákem zaregistrovány tři, a to Modrý mák, Modrý mák mletý a Bělosemenný mák. V současnosti bohužel normy využívá jen málo producentů máku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down