Jedním z nejvážnějších abiotických rizik ohrožujících optimální růst a vývoj plodin je nedostatek vody v půdě. Výskyt a předpověď zemědělského sucha pro naši republiku v detailním rozlišení gridu 500 m zajišťuje portál intersucho.cz. Odtud přebírá data i portál agrorisk.cz, který ale navíc nabízí sledování působení sucha v kombinaci s vysokými teplotami.
Kombinace sucha s vysokými teplotami má zásadní dopady na tvorbu výnosu v období kolem kvetení. V případě ozimé pšenice se tedy jedná o fáze konce metání, kvetení a začátek zrání, přičemž v důsledku kombinace sucha a vysokých teplot dochází jednak ke snížení počtu zrn v klase (v důsledku neopylení či následnému odumírání zárodku zrna), jednak ke snížení hmotnosti tisíce zrn zejména v důsledku předčasné senescence rostlin, které pak nejsou schopny zásobovat zrno dostatkem asimilátů.
Pro zobrazení tohoto rizika stačí na úvodní stránce portálu vybrat abiotické faktory, zvolit „vysokou teplotu a sucho“ a mapa ČR nám po jednotlivých katastrech v barevném schématu představí odhad vývoje pro příštích devět dní. Nízké riziko (žlutá barva) představuje podmínky, při kterých je možné očekávat pokles výnosů do 5 %, střední riziko (oranžová barva) potenciální snížení výnosů 5–15 %, vysoké riziko (červená barva) možné snížení výnosů vyšší než 15 %. Mimořádné riziko (rudá barva) pak představuje úroveň rizika, které se v našich podmínkách vyskytuje jen v malém procentu případů a může znamenat pokles výnosů i pod 25 %.
Úvodní fotografie: Semaforově zvýrazněný dopad kombinovaného rizika vysokých teplot a sucha ze dne 28. 6. 2023 Zdroj: www.agrorisk.cz
Více informací přináší článek zveřejněný v aktuálně připravovaném týdeníku Zemědělec (28/2023, str. 20).*