Olejný len a konopí seté jsou sice technické plodiny s velmi nízkým podílem na osevních plochách, ale jejich semena patří k bohatým zdrojům olejů s řadou žádaných mastných kyselin vyznačující se různě vysokým obsahem kyseliny α-linolenové, dietní vlákniny a bílkovin.
Tématem se v Úrodě č. 7/2023 zabývá Ing. Marie Bjelková, Ph.D., ze společnosti Agritec Plant Research s. r. o. Jak uvádí, semena olejného lnu obsahují zhruba 42 % oleje, v případě konopí setého je to 32 %, využitelného například v lékařství, potravinářství a dalších odvětvích průmyslu. Standardní složení mastných kyselin (odrůdy s vysokým obsahem kyseliny α-linolenové) v semenech olejného lnu zahrnuje 52–60 % kyseliny α-linolenové (C 18 : 3), 2 % kyseliny stearové (C 18 : 0), 6 % kyseliny palmitové (C 16 : 0), 13–18 % kyseliny linolové (C 18 : 2) a 16–20 % kyseliny olejové (C 18 : 1).
Odrůdy se středním a nízkým obsahem kyseliny α-linolenové se liší obsahem kyseliny linolové, ale obsah ostatních mastných kyselin je podobný standardním typům. Dále mají 20–25 % bílkovin, zvláště důležitých z pohledu přítomnosti některých esenciálních aminokyselin jako leucin, isoleucin, methionin a tryptofan. Konopná semena se vyznačují vhodně vybalancovaným obsahem esenciálních mastných kyselin s velmi dobrým vlivem pro člověka. V konopném oleji jsou zastoupeny esenciální mastné kyseliny (EFA) omega-6, například kyselina linolová (18 : 2, LA), jde zhruba o 55 %, a omega-3, tedy kyselina alfa-linolenová (18 : 3, ALA), jejíž obsah dosahuje 18–20 %. Kromě těchto významných množství LA a ALA jsou přítomny také kyselina gama-linolenová (18 : 3, GLA) s obsahem 1–4 % a kyselina stearidonová (18 : 4, SDA) s 0,5–2 %.*