24.06.2023 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Revoluce geneticky upravených banánů

Banány jsou předmětem zájmu řady biotechnologických společností. Pozornost médií i laiků upoutaly v nedávné době především diskuze o geneticky upravených banánech na Filipínách a v Austrálii. Informuje o tom spolek pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.

Biotechnologická společnost Tropic, která se zabývá úpravou genů pomocí CRISPR nejen u banánů, ale například i u kávy, oznámila, že filipínské ministerstvo pro zemědělství označilo banán s upraveným genem pro snížení hnědnutí jako geneticky nemodifikovaný. Jedná se tak o první produkt s upraveným genem, který na Filipínách prošel legislativou, a tento „Tropic non-browning“ banán je tak možné volně dovážet a dále množit na Filipínách.

Takto upravené banány mají podle zprávy Biotrinu výrazně snížit plýtvání potravinami a tím se současně podílet na snižování emisí CO2 až o 25 %, protože více než polovina banánů určených k vývozu se nestihne dostat ke spotřebiteli včas. Do budoucna by se měla úprava genů banánu zaměřit na editaci genů zodpovědných za odolnost vůči panamské chorobě.

Podobná situace nastává v současné době i v Austrálii, kde se stále ještě usiluje o schválení komerčního pěstování geneticky modifikovaných (GM) banánovníků.

GM banán je modifikován tak, aby odolával plísni známé jako tropická rasa 4 (TR4) výše zmíněné panamské choroby, která celosvětově ohrožuje odvětví pěstování banánů Cavendish.

Konkrétně odrůda QCAV-4 byla vyvinuta vyjmutím genu rezistence z divokého banánu, který je imunní vůči TR4, a jeho vložením do běžného banánu Cavendish. Plíseň nejprve napadá kořen rostliny, postupně ji likviduje, dokud rostlinu nevysuší a ta uvadne.

Společně se žádostí o schválení byla podána také žádost o povolení prodávat plody a další produkty tohoto GM banánu jako potraviny. Nevýhodou však stále zůstává, že „běžné“ Cavendish ani modifikované QCAV-4 banány nejsou schopny pohlavního rozmnožování; každá namnožená rostlina je tedy identický klon, což znamená, že vložené geny se nedostanou do žádné jiné rostliny, uvádí dále zpráva.

Úřad pro regulaci genových technologií pečlivě zvažuje a prověřuje veškerá rizika, která pěstování geneticky modifikovaných banánovníků představuje, ale už nyní je jisté, že se jedná o velmi významný první krok. Pokud bude GM banán schválen, stane se prvním australským GM ovocem schváleným pro pěstování a konzumaci a zároveň prvním GM banánem schváleným na celém světě, dodává aktualita Biotrinu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down