Hnojiva vyvíjená na Mendelově univerzitě v Brně by měla rostlinám řízeně dodávat živiny podle jejich aktuální potřeby a měla by jim také pomoci zadržovat dostupnou vodu. Díky svému složení mají být hnojiva šetrná k životnímu prostředí a lehce rozložitelná. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Základem granulovaných hnojiv je bramborový škrob, který vědci doplnili o speciální látky umožňující řízené uvolňování potřebných živin. „K zadržování vody v půdě se dnes v zemědělství běžně používají syntetické superabsorpční polymery schopné opakovaně vázat a uvolňovat až pětisetnásobek své hmotnosti. Problematické jsou ale z hlediska biodegradability, dlouho zůstávají v půdě. Z tohoto důvodu jsme se zaměřili na vývoj přírodních alternativ, které by nezatěžovaly životní prostředí,“ řekl vedoucí výzkumu univerzity doc. Ing. Petr Škarpa, Ph.D. Na vývoji hnojiv spolupracují odborníci z Agronomické fakulty s firmou ESCUBE, s. r. o.
V první fázi vědci otestují hnojiva přizpůsobená specifickým potřebám pšenice a máku. „Mák vysetý na jaře je na počátku růstu velmi náchylný na sucho. Protože má malá semena, má i malou energii klíčení, a o to více je náchylný na abiotické stresy, jako je například sucho. Problémy se vzcházením máku trápí v Česku každoročně řadu zemědělců. Pokud by se nám tento problém podařilo částečně vyřešit, považoval bych to za úspěch,“ uvedl doc. Škarpa. Vedle osiva máku by se podle něj mohlo dát obalit například i osivo řepky, pšenice nebo kukuřice. Formulaci lze také využít pro přidání dalších látek. Letos se vědci zaměří na testování laboratorně připravených hnojiv v nádobových pokusech, příští rok by už hotové produkty chtěli vyzkoušet přímo v polních podmínkách, uvádí tisková zpráva. *