Chroust obecný – chrúst obyčajný (Melolontha melolontha L.) je živočichem škodícím na celé řadě nejen kulturních rostlin. Vzhledově je velmi charakteristický, a i proto ho zná snad každý. Nebezpečí představují nejen žír způsobující imaga, ale též jeho larvy (ponravy). Ty si doslova „libují“ a „pochutnávají“ na kořenech širokého spektra hostitelských druhů.
Chroust obecný (dospělci i larvy) má řadu přirozených nepřátel. Ze savců, kteří obecně nehrají v této úloze tak velkou roli (jak se píše začátkem padesátých let minulého století) mají z praktického hlediska význam a rozhodující úlohu pouze stáda divokých prasat a krtek (částečně k nim lze významově připojit ještě jezevce). Naopak ptáci patří k jeho nejdůležitějším ničitelům, stejně jako mykózy. Dále se mezi nepřátele chroustů řadí různí bezobratlí či bakteriózy.
V letošním roce dojde na území ČR a SR k výletu dvou kmenů chrousta obecného. Bude to v nižších polohách tříletý kmen III1 s periodicitou výskytu 2023, 2026, 2029 … Ve vyšších polohách pak kmen IV3 s periodicitou výskytu 2023, 2027, 2031 …
Kromě brouků budou vážnými škůdci i ponravy.
V současnosti jsou možnosti využití insekticidů velmi omezené.
Podrobné informace naleznete v příspěvku Ing. Antonína Mušky v květnovém vydání časopisu Úroda (5/2023)