Plodinová pestrost je důležitá

Pestré zastoupení plodin v osevním postupu je jedním z předpokladů trvale udržitelného zemědělství. Pro inspiraci můžeme nahlédnout i pod ruce výzkumných pracovníků na různých výzkumných pracovištích v České republice. Nalezneme zde nepřeberné množství odrůd plodin, jejichž názvy jsme již zapomněli, nebo o nich nikdy neslyšeli. Inspirací pro šlechtění nových odrůd s cílenými vlastnostmi je i Genová banka, jejíž semenné sbírky jsou jedny z nejrozsáhlejších v Evropě.

 

Nižší náročnost na pesticidní ošetření vyžadují například české odrůdy „archaických typů pšenic“ pro potravinářské využití, mezi nimi špalda (Rubiota), dvouzrnka (Rudico a Tapiruz) či jednozrnka (Rumona) vyšlechtěné ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni v posledních dvou dekádách. Odrůdy mají také zajímavé nutriční vlastnosti. Na tomto pracovišti se rodí celá řada dalších odrůd, například béru nebo čiroku, které jsou opět šetrné k životnímu prostředí. Nejnovější poznatky u čiroku Ruzrok hovoří o tom, že disponuje silným fytosanitárním účinkem a vedle využití na semeno se mu otevírají obzory i jako meziplodině s fumigačním efektem. Existuje celá řada plodin (odrůd), které nevyžadují chemické ošetření. Příkladem je i nová odrůda pohanky Rose vyšlechtěné ve společnosti Oseva vývoj a výzkum, s. r. o. Vzhledem k vyšší odolnosti vůči chladu dokáže dozrát i jako meziplodina. Mezi nové pícniny a meziplodiny patří též odrůda slézu přeslenitého Holina z dílny Zemědělského výzkumu, spol. s r. o., Troubsko, poskytující rozšíření portfolia pro pěstitele v rámci agroenvironmentálních opatření a zajišťující zelený kryt jiných než brukvovitých druhů. Z tohoto pracoviště pochází i světlice barvířské Ara, moderní a perspektivní jednoletá olejnina vhodná do aridních oblastí.

Velmi zajímavý je také len, který je plodinou doběrnou a ekonomickou na vstupy. Ve společnosti AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk, se jeho šlechtěním zabývají dlouhodobě (jedna z novějších odrůd Astella je první českou odrůdou zařazenou do vysokolinolenových lnů), podobně jako další se zajímavých plodin, kterou je kmín. Pro rozšíření druhové pestrosti můžeme nahlédnout i do Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., kde se zabývají vedle brambor i netradičními okopaninami, jako jsou slunečnice topinambur, jakon, povijnice batátová, melok hlíznatý či šťavel hlíznatý. Chemické ošetření během vegetace u těchto plodin není nutné, podle zkušeností tyto plodiny nejsou zatíženy chorobami ani škůdci.

A takto bychom mohli pokračovat dále. Výzkumných aktivit v České republice probíhá opravdu mnoho, šlechtění nových odrůd naplňujících filosofii trvalé udržitelnosti nevyjímaje.

Mnohé další informace se formou článků, rozhovorů i naučných videí dozvíte na novém webu zaměřeném na trvale udržitelné zemědělství.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down