23.01.2023 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioekonomika má zefektivnit využití zdrojů

V závěru roku 2022 proběhly v České republice dvě mezinárodní konference zaměřené na bioekonomiku. Obě akce pořádaly iniciativy Bioeast a Bioeast Hub CZ. Druhou zmíněnou zastupuje RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., který působí také jako ředitel Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o., a předseda České akademie zemědělských věd. Zeptali jsme se jej na to, co může bioekonomika přinést tuzemským zemědělcům a výzkumným organizacím.

Co se rozumí pod pojmem bioekonomika?
Jedná se o systém založený na efektivnějším využívání biomasy, nemá ale vést k degradaci životního prostředí, na nových technologických, biotechnologických a biologických procesech a inovacích. Zahrnuje také biopaliva. Podle strategie Evropské komise, která byla vydaná už před deseti roky, je to cesta, jak umožnit ekonomický růst společnosti a dnes je jedním ze základních pilířů pro implementaci Zelené dohody, ať si o ní myslíme, co chceme. Bioekonomika je velmi úzce spojena s cirkulární ekonomikou.

Jak se obor může uplatnit v zemědělství?
Pojem bioekonomika je relativně nový, ale na druhé straně je třeba říct, že celá řada dílčích segmentů je součástí zemědělské produkce. Jde například o kompostování, což uvádíme jako příklad dobré praxe za Českou republiku, a bioekonomika by měla přispět k tomu, že budeme hledat ještě další spojení mezi kompostem, jeho obohacením dalším prvky tak, aby na konci bylo kvalitnější hnojivo třeba s vyšším obsahem dusíku. Druhým takovým příkladem za ČR je produkce bioplynu, což je další směr, který dnes v souvislosti s ekonomickou krizí nabývá na významu. Opět je třeba hledat ve spolupráci s průmyslem a biotechnologiemi vyšší úroveň zpracování biomasy.
Bioekonomika je vlastně zastřešující pojem pro to, čemu Evropská komise říká efektivnější způsob využívání biomasy, a klade na něj obrovský důraz včetně alokace významných peněžních prostředků především do výzkumu. Cílem je sektor ještě více nastartovat, hledat synergie a ještě lépe využít existující omezené zdroje, což zahrnuje i recyklaci, na které je založena cirkulární ekonomika. Existuje evropská strategie bioekonomiky z roku 2012, v roce 2018 byla upravena a v minulém roce vydala Evropská komise vyhodnocení strategie, která obsahovala reflexi války, ekonomické i energetické krize. V mnohých zemích západní Evropy existují národní strategie bioekonomiky, které se snaží reflektovat národní potřeby. Například ve Finsku se zaměřili na vodu a zpracování biomasy z lesů. V zemích střední a východní Evropy nejsou národní strategie bioekonomiky jako uzavřený systém, ale Česká republika má koncepci biohospodářství z pohledu ministerstva zemědělství tuším z roku 2018. Je to poměrně zajímavý materiál, který jsme v minulém roce připomínkovali a ministerstvo akcentovalo některé věci, které považuje důležité z pohledu zemědělství – jedná se o již zmíněné kompostování a bioplyn. My, tedy výzkumný ústav a Bioeast Hub jsme nyní ve fázi, kdy připravujeme dílčí podklady pro předpokládanou národní strategii bioekonomiky.*

Celý rozhovor najdete v Úrodě č. 2/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down