Vzhledem k abnormálně teplému průběhu podzimu došlo k časné migraci dospělců krytonosce čtyřzubého do polí s porosty řepky. Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) zaznamenali desítky krytonosců ve žlutých miskách v nejteplejších oblastech již závěrem října. Nálety ve vyšších polohách pokračují i nadále, obzvláště v teplých slunečných dnech. Podobné chování brouků je častější v teplejších oblastech Evropy, například v Srbsku. Podobná situace nastala v roce 2018. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Úlovky dospělců krytonosce čtyřzubého ve žlutých miskách byly podle zprávy potvrzeny z řady okresů Moravy a Čech, nejedná se tedy o lokální záležitost. Vzorky krytonosců přišly z Jindřichohradecka, Ústeckoorlicka, Svitavska, Plzeňska, Příbramska a Kladenska. Potvrzeny byly inspektory však i na Bruntálsku, Olomoucku, Znojemsku, Chrudimsku, Vsetínsku, Tachovsku a Trutnovsku přímo v porostu. Jednalo se o desítky jedinců na misku, což představuje významné riziko pro porosty v následujícím roce. Brouci časně na jaře v porostech během několika dní provedou úživný žír a budou připraveni ihned naklást. Z výše uvedeného vyplývá, že žluté misky instalované do porostu na jaře na tyto jedince nebudou fungovat. Bude tedy nutné se zaměřit na pobytové stopy (žír na řapících a listech společně se slepými vpichy), zdůrazňuje zpráva.
V případě, že přijdou výrazně nízké teploty, může být velká část populace redukována. V případě, že napadne sníh a průběh zimy bude mírný, doporučuje Rostlinolékařský portál od brzkého jara sledovat aktivitu brouků v porostech a po prvním výraznějším oteplení do týdne aplikovat insekticid a zabránit tak časné vlně kladení, která může mít na porosty významný vliv.
Situaci výskytu chorob a škůdců v ozimé řepce lze sledovat v Mapách výskytu nebo v aplikaci Aktuální výskyty v okrese.*