07.12.2022 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potenciál syrovátkových xerogelů pro kvalitu zemědělské půdy

Podstatou článku zveřejněného v časopise Úroda (12/2022) kolektivem autorů v čele s Ing. Jarmilou Čechmánkovou, Ph.D., z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i., je prokázání pozitivního ovlivnění kvality půdy po aplikaci různých dávek xerogelu na bázi syrovátky. Ty se vyznačují schopností zadržování živin a jejich doplňování do půdy v přístupné formě. Testování bylo provedeno v prostředí „artificial soil“, umělé půdy s konkrétním poměrem jednotlivých složek. Vzorky půdy s aplikací/po aplikaci byly analyzovány akreditovanými metodami v laboratořích Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i.

Vlastnosti těchto bio-degradabilních xerogelů mohou podle autorů článku přispět k udržení kvality půdního substrátu pro vybrané obory zemědělské rostlinné produkce. Podstatou článku je prokázání pozitivního ovlivnění kvality půdy po aplikaci různých dávek xerogelu na bázi syrovátky. Výsledky ukazují na významný potenciál těchto inovativních materiálů.

V průběhu experimentů bylo prokázáno ovlivnění kvality půdy po aplikaci xerogelu. Obsah fosforu se okamžitě zvýšil ve všech variantách xerogelu a ve všech vzorkovacích obdobích. Rovněž draslík vykazoval po aplikaci xerogelu podobný trend rychlého nárůstu jako fosfor. Aplikace syrovátkového xerogelu v nejnižším poměru půda : xerogel (H1) způsobila nárůst zhruba o 39 % a se zvyšujícím se podílem xerogelu k půdě ve směsi se relativní obohacení K zvýšilo. Koncentrace dusíku vzrostly po přidání xerogelu okamžitě a nejvyšší obsah po přidání byl zjištěn u varianty H1. Množství dusíku v syrovátkovém xerogelu je velmi nízké a zvýšení půdního dusíku přidáním xerogelu nebylo statisticky prokázáno. V případě Ca a Mg došlo k okamžitému poklesu zásob dostupných živin. Tyto výsledky potvrzují klíčovou roli přístupného Ca a Mg pro pufrování okyselení půdy vyvolané xerogelem. Protože experimentální umělá půda byla relativně bohatá na Ca a Mg, byly změny pH půdy řízeny jejich obsahem. Otázka okyselování půdy zůstává otevřená pro půdy s velmi nízkou pufrační kapacitou. Významné je zvýšení kationtové výměnné kapacity (KVK) po přidání xerogelu do zeminy.

Možnost využití hydrogelu (xerogelu) na bázi syrovátky v zemědělské praxi je ošetřeno Užitným vzorem. Prezentované výsledky ukazují na možnosti širšího uplatnění xerogelů jak v zahrádkářské, tak zemědělské praxi po zakončení projektu v rámci implementace výsledků.

Více informací přináší prosincové vydání časopisu Úroda (12/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down