04.10.2022 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Méně zemědělců, větší efektivita

V posledních desetiletích došlo v německém zemědělství k obrovskému nárůstu efektivity, připomíná Spolkové informační centrum k zemědělství. Jeden zemědělec dnes dokáže uživit 139 lidí, což je více než dvakrát tolik než v roce 1990. Od roku 1960 se tento počet zvýšil dokonce více než osmkrát.

Tento údaj zahrnuje pouze potraviny a krmiva vyprodukované v Německu. „Pokud započítáme i krmivo, které němečtí zemědělci dovážejí ze zahraničí pro svá zvířata, počet lidí, které mohou svými produkty nakrmit, se zvýší na 150,“ upozorňuje centrum. V Německu se také dlouhodobě mění počet zemědělců a velikost podniku. V roce 1995 tam bylo 555 065 podniků s průměrnou velikostí 31 ha, v roce 2020 to bylo už jen 262 776 podniků s průměrnou velikostí 63,2 ha.

Emise skleníkových plynů ze zemědělství činily v roce 2021 61,1 milionu tun ekvivalentu CO2. Přestože se jedná o nejnižší hodnotu od roku 1990, je pouze o 5,5 % nižší než průměr za posledních 20 let. V důsledku toho, že emise v jiných odvětvích klesly výrazně více, se relativní podíl zemědělství na produkci klimatických plynů zvýšil. V roce 2021 se zemědělství podílelo na celkových emisích skleníkových plynů v Německu osmi procenty, konstatuje centrum. Upozorňuje, že emise CO2 v uvedené hodnotě hrají jen podřadnou roli. Nejvýznamnějšími skleníkovými plyny ze zemědělství jsou metan a oxid dusný, které představují více než 95 % emisí. Do 8% podílu se ale nezahrnují emise z tzv. stacionárního a mobilního spalování, tedy z provozu zemědělských strojů nebo vytápění stájí. Po jejich připočtení činí podíl emisí CO2 přibližně 14 %.

V roce 2020 utráceli lidé v Německu za potraviny a nealkoholické nápoje jen relativně malou část svých peněz – zhruba 12 % výdajů domácností. Podle názoru mnoha lidí se ceny potravin během roku 2020 výrazně zvýšily. Ve skutečnosti byly spotřebitelské ceny potravin a nealkoholických nápojů o 2,3 % vyšší než v roce 2019. Růst cen se ale neprojevil v cenách zemědělských výrobců, ve stejném období klesly o 3,3 %. V obou případech byly mezi jednotlivými komoditami výrazné rozdíly.

Nyní budou ale výdaje domácností za potraviny v Německu zřejmě o něco vyšší. Kromě pandemie má na spotřebitelské ceny v Německu stále silnější dopad válka Ruska proti Ukrajině, upozorňuje informační centrum. V porovnání s předchozím rokem výrazně zdražily nejen energetické produkty, ale i potraviny. V dubnu 2022 stály potraviny celkem o 8,6 procenta více než před rokem. Jen od března 2022 vzrostly ceny o 3,6 %. K výraznému nárůstu došlo zejména u jedlých tuků a olejů, které v dubnu 2022 stály o 27,3 % více než ve stejném měsíci loňského roku. Výrazně také zdražilo maso. U zeleniny jsou ceny již několik měsíců výrazně nad úrovní předchozího roku.*

Počet zemědělských podniků v Německu Zdroj: SICZ
Počet spotřebitelů, které dokáže uživit v Německu jeden zemědělec Zdroj: SICZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down