29.08.2022 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příprava a ochrana obilí ve skladech

Již brzy se ukáže, jak farmáři a skladníci provedli kvalitní předsklizňovou přípravu svých skladů a podařilo se jim eliminovat výskyt skladištních škůdců. Nová sklizeň se vyznačuje vždy specifickými podmínkami, které vyhovují hmyzím škůdcům.

Tématem se v Úrodě č. 9/2022 zabývá spolu s dalšími autory Ing. Radek Aulický, Ph.D., (Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.).

Připomíná, že naskladňované obilí má často vysokou teplotu, která je optimální pro rychlý vývoj škůdců. Dalším rizikovým faktorem je vlhkost zrna. Bezpečná vlhkost pro skladování by měla být při naskladnění pod 12 %. Dosažení této hranice bývá obtížné, zejména v případě výskytu častějších dešťů před a během sklizně. Naskladnění i jedné partie vlhčího obilí může mít negativní důsledky pro udržení kvality při dlouhodobém skladování obilí v celém podlahovém skladu nebo silové buňce. Z tohoto důvodu je nutné již od samého naskladnění eliminovat rizikové podmínky pro výskyt skladištních škůdců.

Při naskladnění obilí lze provést řadu úkonů, které omezí či zamezí množení skladištních škůdců. Jak bylo výše uvedeno, je důležité při naskladnění dodržet pravidlo nízké vlhkosti zrna. Proto je důležité kontrolovat vlhkost obilí před naskladněním. Kontrolu je vhodné provádět u každé dovezené partie (zásilky) obilí, a to i na více místech, a nespoléhat se na jedno nebo dvě orientační měření v rámci několika šarží. Obilí, u něhož zjistíme vyšší vlhkost, před naskladněním sušíme. Zejména je to nezbytné při předpokladu dlouhodobého uskladnění. Další vhodným úkonem je čištění obilí před uskladněním. Tato operace má hned několik výhod. Odstranění nečistot, jako jsou pluchy a semena různých plevelů, může pomoci snížit vlhkost obilí. Dále odstranění zlomků obilek a poškozených zrn znesnadní sekundárním škůdcům, jako jsou potemníci a lesáci, se rozmnožovat. Nezbytným vybavením každého skladu by mělo být aktivní větrání, které pomáhá nejen odvádět přebytečnou vlhkost při tzv. vydýchání obilek po sklizni, ale také může pomoci snížit teplotu skladovaného obilí, což se významně projeví v rychlosti vývoje škůdců. Snižování teploty se pozitivně odráží v prodlužování délky vývoje, a tím snižování počtu generací škůdců během skladování. Při dosažení nízké teploty obilí lze zastavit vývoj škůdců úplně. Bohužel v posledních letech je stále obtížnější dosáhnout včas těchto nízkých teplot kvůli zvyšujícím se teplotám a dalším klimatickým změnám.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down