Virus žluté zakrslosti ječmene – možnosti ochrany ozimého ječmene

Virus žluté zakrslosti ječmene (Barley yellow dwarf virus – BYDV) spolu s virem zakrslosti pšenice (Wheat dwarf virus – WDV) představují nejvýznamnější virová onemocnění obilnin. Poměr jednotlivých infekcí BYDV/WDV se každoročně mění v závislosti na teplotních podmínkách v období vzcházení ozimů a na rozšíření a množství dostupných zdrojů infekce. Vyskytují se i směsné infekce. Vzhledem k dominantnímu zastoupení obilnin způsobují virózy značné ztráty, v krajních případech jsou příčinou zaorání porostů. Informuje o tom v červencovém vydání časopisu Úroda Ing. Jana Chrpová, CSc., a kol. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.

Ke zvláště silným projevům napadení rostlin dochází podle autorů u náchylných odrůd ozimého ječmene. Úzké osevní sledy a změny ve složení pěstovaných plodin jsou významnými faktory podporujícími větší šíření virových chorob obilnin. Vlivem změny klimatu se výskyt viróz rozšiřuje i do vyšších poloh nad 500 m n. m.

Nejvýznamnějším přenašečem BYDV je mšice střemchová (Rhopalosiphum padi), je však známo, že BYDV může přenášet více než 25 druhů mšic. Nejnebezpečnější jsou podzimní infekce, způsobené migrujícími infikovanými mšicemi z porostů trav a infikovaného výdrolu obilnin. BYDV je přenášen perzistentním způsobem. Virus prochází celým zažívacím ústrojím vektoru, přes hemolymfu do slinných žláz, odkud může být sacím ústrojím vylučován, uvádějí autoři článku.

Bezprostředně po infekci podle nich dochází k akumulaci viru v kořenech a teprve později se virus dostává do listů. Menší kořenový systém a problémy s asimilačním tokem v rostlinách navozují symptomy nedostatečné výživy. Kořeny jsou kratší a méně rozvětvené. V důsledku napadení rostlin BYDV dochází k ucpávání cévních svazků a omezení celkového růstu. Mezi příznaky patří různě silná zakrslost a žloutnutí listů, které většinou začíná od špičky. Infekci provázejí poruchy v metání a při silné infekci i předčasné odumírání rostlin. Napadení rostlin způsobuje zhoršenou kvalitu zrna a zvyšuje náchylnost k dalšímu napadení chorobami i k abiotickým stresům.

Ochrana proti virovým chorobám obilnin je zaměřena především na likvidaci zdrojů infekce a hubení přenašečů, kterými jsou hmyzí vektory. V posledních letech však rychle ubývají účinné látky dosud užívané v ochraně proti přenašečům.  V případě BYDV představuje efektivní způsob, jak zabránit škodám způsobovaným virovými chorobami nebo je minimalizovat, pěstování odrůd s vyšším stupněm rezistence. To lze podle ruzyňských odborníků doporučit zvláště v oblastech s opakovanými výskyty této virózy. V České republice jsou v současné době registrovány čtyři odrůdy s genem Yd2 (Novira, Travira, LG Zoro a SU Lauvira).

Hodnocení rezistence k BYDV probíhá ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., (VÚRV) v polních pokusech s umělou infekcí. Výsledky testování odrůd se dočtete v červencovém vydání časopisu Úroda (7/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down