Vývoj a zavedení nového herbicidu stojí v současnosti agrochemické společnosti stovky milionů dolarů, přičemž nově vyvinutý herbicid lze použít pouze v omezeném počtu plodin, ve kterých je selektivní. Patentová ochrana vyvinuté účinné látky trvá navíc „jen“ 20 let, takže takto vynaložené prostředky se musejí vrátit během zhruba deseti let. K tomu je ještě třeba připočíst určité riziko postregistrační restrikce z důvodu nově zjištěných negativních dopadů na prostředí, necílové organismy či lidské zdraví.
V posledních 20 letech se proto agrochemické společnosti zaměřily na možnost použití stávajících vysoce účinných herbicidů v plodinách, ve kterých nebylo dosud možné tyto herbicidy použít z důvodu fytotoxicity. Začaly tak vznikat technologie ochrany proti plevelům založené na odrůdách tolerantních k herbicidům (HT technologie). Tolerance k některým herbicidům, především ze skupiny ALS inhibitorů a inhibitorů ACCasy, se podařilo dosáhnout konvenčními šlechtitelskými postupy. U jiných herbicidů (např. glyphosate a glufosinate-NH4) bylo možné vytvořit tolerantní odrůdy pouze genetickou modifikací (GM), což však brání jejich rozšíření ve státech EU, kde se dosud GM HT technologie nesmí komerčně využívat. Široce používaná je především tolerance ke glyphosate, neboť touto modifikací je dnes vybaveno asi 90 % všech GM HT plodin.
Zavedení HT technologií znamenalo výrazný pokrok v regulaci plevelů především v plodinách, kde byly možnosti herbicidní ochrany omezené a regulace plevelů byla velmi obtížná (sója, bavlna, slunečnice, cukrová řepa atd.). Významné uplatnění však našly tyto technologie i v plodinách, kde je možné používat široký sortiment vysoce účinných herbicidů (kukuřice). GM plodiny se komerčně pěstují od roku 1995. Podle mezinárodní organizace International Service for the Acquisition of Agri-Biotech Applications (ISAA) do roku 2020 dosáhly celosvětové výměry téměř 200 milionů hektarů, přičemž HT technologie jsou využívány na více než polovině těchto ploch. Hlavním důvodem masového rozšíření těchto technologii po celém světě (vyjma Evropy) je relativní jednoduchost herbicidní ochrany, která tkví v tom, že pěstitel dosáhne vysoké účinnosti na velmi široké spektrum plevelů v širokém aplikačním termínu s minimálním rizikem poškození plodiny.
Technologie ochrany proti plevelům založené na odrůdách tolerantních k herbicidům přináší pěstitelům celou řadu benefitů, díky kterým mohou eliminovat rizika poškození plodin herbicidy, zvyšovat účinnost herbicidní ochrany a celkově tedy dosahovat vyšších a stabilnějších výnosů. Je však třeba dodržovat opatření, která eliminují případné problémy, které pěstování HT plodin může způsobovat. Jedná se především o regulaci výdrolu HT odrůd a dodržování antirezistentní strategie. Pěstování několika HT plodin v jednom osevním sledu proto obvykle není příliš vhodné, zejména jestliže se jedná o stejnou technologii (Clearfield řepka a slunečnice), případně technologie využívající odolnosti k herbicidům se stejným mechanismem účinku (Conviso Smart řepa, ExpressSun slunečnice, Clearfield řepka).
Technologie ochrany proti plevelům založené na odrůdách tolerantních k herbicidům je téma článku zveřejněného v časopise Úroda kolektivem autorů z České zemědělské univerzity v Praze v čele s doc. Ing. Miroslavem Jursíkem, Ph.D. Více se k jednotlivým technologiím dočtete v červnovém vydání (Úroda 6/2022).*