Chroust obecný [chrúst obyčajný] (Melolontha melolontha L.) je znám snad každému zemědělci a jistě i pro laickou veřejnost není tento svým vzhledem typický živočich velkou neznámou. A to i díky jeho velmi charakteristickému vzezření: statný hnědý brouk s ochlupenými krovkami a vějířovitými tykadly, pro něj tak příznačnými. Velikostně se pohybujeme průměrně okolo dvou až tří centimetrů. O něco větší (leckdy až 5 cm velké) jsou jeho larvy (ponravy). Jaký bude letošní rok, co se výskytu chrousta obecného, respektive jeho imag i larev, týká? Tomu jsme se věnovali v následujících řádcích.
Na území bývalého Československa žijí tři tříleté a čtyři čtyřleté kmeny chrousta obecného. Hranice mezi tříletým a čtyřletým vývojovým cyklem je vymezena průměrnou padesátiletou teplotou vzduchu v době vegetační (1. 4. – 30. 9.). Pro Slovenskou republiku mezi 13–14 °C, pro Moravu mezi 14–15 °C. Území s průměrnou teplotou vzduchu pod touto hranicí jsou osídlena kmeny čtyřletými, nad touto hranicí kmeny tříletými. Nevysvětlitelnou zatím zůstává příčina tohoto teplotního rozdílu. Lze však předpokládat, že to může být v souvislosti se stoupajícím kontinentálním charakterem klimatu směrem na východ.
V letošním roce dojde na území ČR a SR k výletu dvou kmenů chrousta obecného (Melolontha melolontha). V nižších polohách to bude tříletý kmen III0 s periodicitou výskytu 2022, 2025, 2028, … Ve vyšších polohách pak kmen IV2 s periodicitou výskytu 2022, 2026, 2030, …
Informuje o tom ve svém článku zveřejněném v časopise Úroda Ing. Antonín Muška, Brno. Více informací se dočtete v červnovém vydání (Úroda 6/2022).*
Jsou zde Plzensko,Tlučna
Jsou mensi