Inteligentní žlutou misku vhodnou zejména do řepky vyvinula divize Crop Protection společnosti Bayer. Od letošního roku se v Německu prodává se pod názvem MagicTrap. Je vybavena kamerou a minipočítačem, v pravidelných intervalech snímá vnitřek misky, její obsah se pak digitálně vyhodnocuje, určí se počet a druhy zachycených škůdců. Výsledky mají zemědělci k dispozici prostřednictvím mobilní aplikace MagicScout.
Aplikace MagicScout, která je k dispozici i v češtině, má ale více funkcí. Dokáže rozpoznávat plevele, u některých plodin pak i choroby a některé druhy hmyzu. V současnosti dokáže identifikovat více než 140 škodlivých činitelů, databáze se ale průběžně rozšiřuje. Pro rozpoznávání obrazu se používá tzv. strojové učení (deep learning), uvádí společnost Bayer. Aplikace pro rozpoznávání rostlin nejsou novou záležitostí, fungují již několik let.
Miska MagicTrap má speciální zásobník, který během horkého počasí omezuje odpařování na minimum, a může tak poskytovat vodu až po dobu tří týdnů. Energetické potřeby pokrývá zařízení pomocí solárního panelu, který nabíjí baterii pro dny bez slunečního záření. Kamera s vysokým rozlišením snímá obsah v pravidelných intervalech a údaje odesílá. Přijatá data jsou vyhodnocena systémem společnosti Bayer a poté zpřístupněna v aplikaci MagicScout v telefonu. Zařízení tedy není potřeba pravidelně navštěvovat ani kvůli doplnění vody, ani kvůli odečtu a identifikaci brouků.
Využití této technologie podle společnosti Bayer snižuje riziko výskytu chyb a pomáhá lépe určit termín zásahu. „Pokud se zkombinují data z několika žlutých misek z určitého regionu a obohatí se o údaje o počasí, vznikne velmi dobrý systém včasného varování pro aktivní ochranu před škůdci,“ konstatuje společnost Bayer v dokumentaci k technologii na německých stránkách produktu.
„Provedli jsme řadu testů, které prokázaly, že proces rozpoznávání obrazu s pomocí umělé inteligence poskytuje spolehlivější a rychlejší výsledky než člověk. Dokonce i vyškolení lidé a odborníci potřebují více času, aby identifikovali a spočítali obsah žluté misky,“ popisuje Bayer spolehlivost zařízení, které hmyz nejen spočítá, ale určí podle druhů.
Pro komunikaci mezi žlutou pastí a aplikací, kterou zemědělci používají ke sledování svých plodin, se společnost Bayer spolehla na firmu 1NCE. Jedná se o poskytovatele připojení a softwaru pro internet věcí (IoT) s globálním paušálem.*
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.