O situace na trhu s řepkou a s olejninami, s přihlédnutím k vlivu války na Ukrajině, se hovořilo na semináři společnost Bayer. Mezi další témata patřil vliv ročníku na aktuální řepkovou sezonu. V současné době lze očekávat, že se vysoká ceny řepky udrží a komodita půjde dobře na odbyt.
Světová produkce řepky podle Oil Wordu stagnuje zhruba od roku 2012. Především v posledních pěti letech je vidět, že produkce řepky celosvětově neroste, komodita na trhu chybí a ceny olejnin od února 2021 rostou, uvedl Ing. Martin Volf, ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Dodal, že velký vliv na to má situace v Evropě. Evropská unie se zaměřila větší ochranu životního prostředí, což ale přináší pokles produkce, u řepky byl významný zákaz používání neonikotinoidů v roce 2013. Důsledkem byl pokles ploch a také výnosů. „Za sedm let se produkce snížila o 20 %. Nedostatek olejů nahrazovala EU od roku 2018 dovozem palmového oleje a z něj vyrobené bionafty, než se tyto dovozy alespoň částečně omezily,“ uvedl Ing. Volf. Problémem je setrvalý pokles stavu zásob řepky. K 30. 6. 2022 se v EU předpokládají zásoby na úrovni 0,69 mil. tun, což je pokles za tři roky o 62 %. Ke konci června tedy bude Evropa prakticky prázdná a zásoby nejsou ani jinde ve světě.
Válka přinesla cenový skok
Vliv na cenu řepky má také válka na Ukrajině. Ukrajina a Ruskou jsou velcí producenti a hlavně exportéři zemědělských komodit, upozornil Ing. Volf. Ceny řepky na srpen, se na burze v letech 2014–2020 pohybovaly na úrovni zhruba 10 000 Kč/t. V únoru 2021 vzrostly na 12 000 Kč/t a v dubnu na 13 000 Kč/t. Letošní únorové ceny této řepky, ve kterých se ale ještě neprojevila krize na Ukrajině, dosáhly 19 000 Kč. Kvůli válce následně ceny vystoupaly až na 25 000 Kč. Také cena nové řepky pro sklizeň 2022 na začátku dubna vzrostla a překročila hranici 20 000 Kč/t u řepky na srpen.
Další vývoj ceny bude záležet na tom, zda a jak skončí válka, ale podle Ing. Volfa se nedá čekat, že by se vrátila na původní úroveň. Část produkce z Ukrajiny podle něj bude chybět, navíc se dá čekat, že budou omezené možnosti exportu. V Černém moři jsou pouze dva velké přístavy, a to Oděsa a Mariupol, a přes ně se exportovala většina zemědělských komodit, upozornil. Není jisté, zda je bude moci Ukrajina používat.
Ukrajina a Rusko jsou dva největší světoví producenti slunečnice. Ukrajina produkuje 16,8 mil. t slunečnice a Rusko 15 mil. t, což je 55 % světové produkce. Lze tedy předpokládat, že se objeví problémy se sójovými a slunečnicovými šroty. Ukrajina je také největším světovým exportérem slunečnicového oleje. Co se týče řepky, Ukrajina do EU vyváží zhruba 2 mil. t. Alternativou může být kanadská produkce, jde ale o GMO, což EU dlouhodobě odmítá. Je třeba vzít v úvahu i to, že kvůli suchu v Jižní Americe byl snížen odhad produkce sóji o 25 mil. tun. Ing. Volf očekává, že vzhledem k výpadku olejnin a olejů poptávka po řepce ještě poroste a odbyt bude bezproblémový. Také ceny se udrží vysoko.
V České republice se byla největší plocha řepky v roce 2013, celkem 419 000 ha. Nyní dosahuje necelých 350 000 ha, podobně jako v minulém roce. Očekávaná produkce 1,1 mil. t je považována za nedostatečnou. V EU se loni sklidilo 17 mil. t, letos se očekává po navýšení plochy nárůst produkce, možná na 18 mil. t, Evropa ale potřebuje pro zpracování 22 mil. t a musí dovážet, což bude problém, upozornil Ing. Volf.*
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec