Omezený příjem živin rostlinami omezuje tvorbu výnosu a kvality. Poruchy ve výživě rostlin mohou být přímé z deficitu v půdní zásobenosti nebo nepřímé způsobené různou blokací příjmu živin vnějšími faktory. Prostředkem, jak do určité míry významně omezit dopady stresu na porost a vyvstalé schodky ve výživě rostlin, jsou aplikace prověřených biostimulantů a hnojiv pro mimokořenovou aplikaci.
Tématem se v Zemědělci č. 17 zabývá Ing. Tomáš Javor, DiS., který působí ve společnosti AGROEKO Žamberk spol. s r. o. Připomíná, že porosty ozimých i jarních obilnin jsou náročné na plynulý přísun živin v harmonickém poměru. Abiotické stresy v obilninách vyvolané extrémy průběhu počasí během vegetace v poměrně krátkém čase a se setrvačností snižují příjem živin a vytváří disharmonie a limitují prospívání porostů. Zpomalené fyziologické funkce rostlin a snížený výživný stav iniciují tvorbu tzv. nekrohormonů (např. ethylenu), které spouští předčasné stárnutí rostlin a ohrožují potenciál výnosu. Pokročilým projevem stresu a omezeného příjmu živin jsou symptomatické příznaky žloutnutí, nekróz, svinování, kadeření nebo zasychání až opad listů a případně zakrslost růstu celých rostlin. Obilniny zároveň prokazují, že velmi dobře reagují v dynamice růstu a v příjmu živin na aplikace vhodných rostlinných biostimulantů a listových hnojiv, které zvyšují a optimalizují vývoj porostů preventivně i akutně při nastalém stresu.
Autor se v článku zabývá výsledky aplikace více druhů biostimulantů v několika plodinách. V závěru uvádí, že extrémy v průběhu počasí během vegetace způsobují přechodné deficity ve výživě obilnin, růstový a vývojový stres. Hlubokému stresu porostů lze předcházet včasnou aplikací nejlépe regionálně ověřených biostimulantů. Na řešení deficitů živin nebo pro preventivní zajištění kontinuální výživy rostlin doporučuje aplikaci faremních roztoků hořké soli na počátku sloupkování, nebo dělené aplikace dusíkatých hnojiv (močovin) od odnožování do metání (u pšenic i po odkvětu) a případně listová hnojiva s účinným množstvím živin.*