Po Velikonocích v 16. týdnu byly v porostech obilnin detekovány slabé výskyty imag kohoutků. V porovnání s rokem předchozím, kdy se v tu samou dobu již objevovaly první škodlivé výskyty vajíček se tak potvrzuje, že chladný průběh jara zpomaluje vývoj hmyzích škůdců. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
S ohledem na relativně nízké denní teploty a akutní nedostatek srážek se výskyt chorob a škůdců v porostech ozimých a čerstvě vzešlých jarních obilnin pohybuje na nízké či střední úrovni. Lokálně se objevují silnější příznaky virových zakrslostí nebo padlí. Suché počasí podporuje projevy obou typů chorob. Ve středních a západních Čechách je možné pozorovat i silnější projevy septoriové skvrnitosti na ozimých pšenicích.
Na ječmenech byly lokálně detekovány významnější projevy padlí nebo síťovité skvrnitosti, i přes suché počasí jsou v porostech patrné projevy chorob pat stébel, na řadě lokalit se taktéž potvrzují projevy infekce virovými zakrslostmi. Výskyt hraboše polního v porostech obilnin se pohybuje v průměru na dvojnásobku prahu škodlivosti a nepředstavuje prozatím plošné ohrožení porostů. Silné výskyty jsou zaznamenány v řadě okresů Moravy a okraje Vysočiny.
Co v současnosti ovlivňuje fitness porostů polních plodin nejvíce, je nedostatek srážek a stres ze sucha, který trvá na většině území ČR, informuje Rostlinolékařský portál.*