V posledních letech dochází v České republice, podobně jako v dalších státech EU, k postupným restrikcím řady herbicidů, přičemž některé z nich již byly zakázány úplně (chlorsulfuron, isoproturon, linuron, chloridazon, desmedipham atd.). Vedle toho je u mnoha účinných látek herbicidů omezováno jejich použití v ochranných pásmech vodních zdrojů (týká se především bramborových a řepkových herbicidů) nebo dochází ke snižování jejich maximální aplikační dávky (např. nicosulfuron, terbuthylazin).
Tématem důležitosti správného načasování aplikace herbicidů se ve svém článku zveřejněném v časopise Úroda (4/2022) zabývají doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., a prof. Ing. Josef Soukup, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze. Nahlížejí na něj z pohledu růstové fáze plevelů, teploty vzduchu a intenzity slunečního záření, proudění vzduchu, dešťových srážek a vlhkosti půdy.
Jak v závěru, dodávají, účinnost i selektivita herbicidů je ovlivňována mnoha faktory, z nichž řadu z nich lze ovlivnit vhodným načasováním aplikace. Pokud je herbicidní ošetření provedeno v optimálních podmínkách, lze dosáhnout velmi dobré účinnosti i v nižší dávce herbicidu. Pokud je herbicidní ošetření, z nejrůznějších důvodů, nutné provést v méně příznivých podmínkách, je třeba důkladně zvážit výběr herbicidu, jeho formulační typ, případně jej použít s vhodným adjuvantem.*
Více informací přináší dubnové vydání časopisu Úroda (4/2022).