10.03.2022 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové možnosti nejen pro kukuřici

Kukuřice představuje nejvíce využívanou krmnou obilninu na světě. Podíl kukuřičné složky v krmné dávce celosvětově dosahuje téměř šedesáti procent. Roční světová spotřeba kukuřice na produkci krmiv se pohybuje kolem 560 miliónů tun. V současnosti se hledají nové způsoby, jak kukuřici pěstovat.

Loňský rok kukuřici na našem území poměrně přál. Při dostatku vláhy za vegetace mnozí pěstitelé sklízeli kolem sedmdesáti tun na hektar silážní hmoty, a to při optimální sušině 32 až 34 procent. Průběh počasí ale přinášel problémy se zaplevelením porostů.

Na konferenci Kukuřice v praxi 2022 pořádané firmou KWS Osiva, s. r. o, se mimo jiné řešila problematika různých pěstitelských technologií a regulace plevelů v kukuřici nebo satelitní monitoring zralosti silážních porostů.

 

Satelitní monitoring

Pro pěstitele není jednoduché stanovit optimální termín sklizně silážní kukuřice. Pole obvykle bývají různorodá a při ručním odběru vzorků se nemusí dosáhnout přesných výsledků potřebných pro určení zralosti. V současnosti se nabízejí nové možnosti, ke kterým patří satelitní monitoring. Jak princip funguje, popsal Ing. Josef Maňásek, Ph.D., z pořadatelské společnosti.

S testováním systému monitorování zralosti silážní kukuřice pomocí satelitu se započalo před čtyřmi lety. Tímto způsobem lze zjistit odhad množství sušiny v kukuřičných rostlinách v různých částech pozemku na celé výměře.

V roce 2021 bylo do projektu nazvaného DMM Tool zapojeno pět stovek pěstitelů na celém území v ČR. Celkově se jednalo o téměř 36 tisíc hektarů. Pozemky měly výměru od dvou do 105 hektarů.

Satelitní monitorování kukuřičných porostů, které probíhá od poloviny srpna, může pěstitelům pomoci při stanovení optimálního termínu sklizně. Při odhadu sušiny pomocí systému DMM Tools na 110 farmách v letech 2014 až 2016 se ukazovalo, že se zhruba polovina porostů silážní kukuřice nesklízela při optimálním obsahu sušiny v rostlinách.

Satelitní analýza porostů kukuřice tedy může udělat pěstitelům dobrou službu. Zjištění sušiny bývá přesnější než při ručním odběru vzorků. Informace o optimálním termínu sklizně ze systému pěstitel dostává pomocí e-mailu. Pro správné měření je potřeba vytvořit kalibrační křivky pro jednotlivé kukuřičné hybridy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down