Vývoj počasí na podzim 2021 a v zimě 2022 byl prognózován řadou meteorologických českých i zahraničních institucí. Většina z nich se shodla, že zima 2021/2022 bude v Evropě teplejší, obzvláště leden, v únoru jsme se však měli dočkat mrazivých dnů. Proč k tomu nedošlo?
Odpověď podali meteorologové v průběhu února a vysvětlili situaci silným polárním větrem – vortexem. Ten byl údajně nejsilnější za posledních 40 let a způsobil upoutání studeného vzduchu v polárních oblastech. To způsobilo mírnější průběh zimy pro většinu Evropy, ale i Spojených států. Následné „odtrhávání se“ silných větrných pásů způsobilo koncem února v celé Evropě větrné bouře, dosahující často síly vichřice. Silnější mrazy však toto proudění již nepřineslo. Zima 2022, alespoň ta meteorologická, tak zůstala jako jedna z nejteplejších. Na většině míst naší republiky teploty neklesly pod –8 °C, respektive –10 °C. Půda nebyla v pěstitelských oblastech po celé zimní období zamrzlá. Informuje o tom ve svém článku publikovaném v časopise Úroda (4/2022) Ing. Milena Bernardová ze Zkušební stanice Kluky.
Ne vždy ale musí teplá zima znamenat kvalitní a silné porosty. Teplý průběh zimy dovolil podle této autorky všem ozimům téměř nepřerušený růst a vývoj. Došlo k většinovému vyrovnání vegetačního zpoždění, ale na druhou stranu také k vyčerpání živin. Již v průběhu února tak vyvstala nutnost časného přihnojení a bude se tak pravděpodobně zvyšovat celková dávka hnojiv.
Podobně jako v loňském roce došlo v pozdním podzimu a v zimě (po srážkách v listopadu a únoru) k nárůstu napadení houbovými chorobami. Absence delšího studeného období dovolila šíření houbových chorob i v průběhu zimy.
Více informací se dočtete v dubnovém vydání časopisu Úroda (4/2022).*